Operácie

MEMS Cvičenie 5: Rozdiel medzi revíziami

Zo stránky SensorWiki

Balogh (diskusia | príspevky)
Vytvorená stránka „Rozpoznávanie farieb http://blog.xkcd.com/2010/05/03/color-survey-results/ center|200px Úloha 1: pripojte senzor QTI k mikrop…“
 
Balogh (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Riadok 50: Riadok 50:




'''Vzdialenosť farieb'''
Keďže farby sú dané troma súradnicami (napr. RGB), je celkom prirodzené použiť na meranie vzdialenosti medzi farbami euklidovskú vzdialenosť v 3D priestore.
Lenže ukazuje sa, že vzhľadom na fyziológiu ľudského vnímania farieb nie je celkom vhodné merať to v priesotre RGB, tam to nekorešponduje s ľudskou skúsenosťou.
Preto sa na tento účel používa farebný priestor [https://en.wikipedia.org/wiki/CIELAB_color_space CIE Lab]
'''CIE ''L*a*b*''''' (CIELAB) je farebný priestor, ktorý zadefinovala IEC (International Commission on Illumination). Je to referenčný model, ktorý opisuje všetky ľudským okom viditeľné farby. Jeho tri súradnice reprezentujú intenzitu farby (''L*'' = 0 je čierna a ''L*'' = 100 je rozptýlené biele svetlo), jej polohu na medzi červeno/fialovou a zelenou (''a*'', záporné čísla pre zelenú, kladné pre fialovú) a jej polohu medzi žltou a modrou (''b*'', záporné čísla pre modrú, kladné pre žltú).





Verzia z 09:35, 12. marec 2020

Rozpoznávanie farieb http://blog.xkcd.com/2010/05/03/color-survey-results/

Úloha 1:

pripojte senzor QTI k mikroprocesoru, zobrazte aktuálnu hodnotu výstupného signálu a pokúste sa pomocou senzora rozpoznať základné farby


Úloha 2:

zoznámte sa so senzorom farby ColorPAL (fotodióda TAOS TSL12T), pripojte ho k mikropočítaču a rozpoznajte základné farby

Porovnajte dosiahnuté výsledky s kvalitnejším senzorom TCS230

Použite softvér uvedený v príkladoch:


Odovzdať:

  • Nameranú závislosť od vzdialenosti
  • Nameranú závislosť farby pri konštantnej vzdialenosti
  • Ten kúsok programu, ktorý realizoval rozpoznanie farby


Doplnkové informácie

i2c


Vzdialenosť farieb

Keďže farby sú dané troma súradnicami (napr. RGB), je celkom prirodzené použiť na meranie vzdialenosti medzi farbami euklidovskú vzdialenosť v 3D priestore. Lenže ukazuje sa, že vzhľadom na fyziológiu ľudského vnímania farieb nie je celkom vhodné merať to v priesotre RGB, tam to nekorešponduje s ľudskou skúsenosťou. Preto sa na tento účel používa farebný priestor CIE Lab

CIE L*a*b* (CIELAB) je farebný priestor, ktorý zadefinovala IEC (International Commission on Illumination). Je to referenčný model, ktorý opisuje všetky ľudským okom viditeľné farby. Jeho tri súradnice reprezentujú intenzitu farby (L* = 0 je čierna a L* = 100 je rozptýlené biele svetlo), jej polohu na medzi červeno/fialovou a zelenou (a*, záporné čísla pre zelenú, kladné pre fialovú) a jej polohu medzi žltou a modrou (b*, záporné čísla pre modrú, kladné pre žltú).


Návrat na zoznam cvičení...