Operácie

Robotchallange Roboti

Z SensorWiki

Analýza robotov

RCX - Puckbot (Rakusko)

RCX Puckbot.jpg

Prevedenie: Lego RCX, procesory 2 RCXe, programovany v RCX kode

Vlastnosti: Postavený na lego platforme RCX, mal tam 2 kocky. Mechanizmus na rozpoznávanie pukov mal zakrytý papierovou krabicou. Puky triedil do dvoch zásobníkov. Pri vjazde do cieľa sa otočil, tak aby súperove puky ostali mimo cieľového pola a vlastné puky ostali v poli (pravdepodobné porušenie pravidiel vzhľadom na fakt, že súperove puky boli určitý čas v pokoji v cieľovom poli). Systematické prehľadávanie celého pola. Nezistený spôsob návratu na cieľovú pozíciu. Nevýhodný pri kolízii dvoch robotov.


Eduro (Česká republika)

Eduro.jpg

Prevedenie: Kovové, motory modelárske, velká akumulátorová batéria, router, web kamera, cam-bus. Hardwarové komponenty sú pripojené cez zbernicu CANbus (používa sa v automobilovom priemysle). Riadiaca jednotka (Linux router s AMD procesorom a 256MB RAM) je pripojená na CANbus pomocou RS232. Riadiaca jednotka obsahuje niekoľko ethernetových portov, 1 USB a WiFi. Operačný systém a riadiaci program je uložený na na 1GB flash pamäti.

Vlastnosti: Na určenie vlastnej polohy bol využívaný algoritmus Monte-Carlo navádzaný pomocou fotobuniek. Po každom puku sa vrátil na cieľovú pozíciu.


PuckBot (Rumunsko)

Neznamy1.jpg

Prevedenie: Lego NXT

Vlastnosti: Systematiky prehľadával celé hracie pole. Farby pukov zisťoval pohyblivým senzorom. Iba svoje puky si ukladal do zásobníka.

Nevýhody: Pohyblivý senzor sa mu zasekával v prípade, ak po sebe zobral 2 puky.

Neznamy 1

Neznamy3.jpg

Prevedenie: Chasy robota tvoril kartón.

Vlastnosti: Účel robota neznámy. Zameriaval sa na zbieranie súperovho robota. Princíp činnosti rozoznávania pukov taktiež neznámy. Svoje puky aj puky súpera netriedil, oboje vypľúval. Technicky zle riešené zbieranie pukov.

Nevýhody: Uvedené vlastnosti sú nevýhody tohto robota.

Collect-O-Matic RC2009:42 (Anglicko)

Neznamy2.jpg

Prevedenie: NXT kocka. Robot je tvaru stvorca.

Vlastnosti: Systematicky prehľadával hraciu plochu. Zaujímavé riešenie hardvérového triedenia pukov.

Nevýhody: Zle softvérovo riešené rozoznávanie pukov.