Mechatronika
Zo stránky SensorWiki
Mechatronika – definície a terminológia
Mechatronika je vzájomne pôsobiacou kombináciou mechaniky ("mecha-" zo slova mechanika), elektroniky ("-tronika" zo slova elektronika), a optiky. Zmyslom tohto multidisciplinárneho odboru je uvažovanie o automatizovaných zariadeniach z pohľadu strojára a dať zmysel pokročilým ovládacím hybridným systémom. Výsledkom práce sú mechatronické systémy, ako napr. tlmič v automobile.
Mechatronika je spojenie mechaniky, elektroniky a programovania, ktoré umožňuje vytvoriť jednoduché, ekonomickejšie, spoľahlivé a všestranné systémy. Odvodený výraz „mechatronika“ prvýkrát použil Tetsuro Mori, japonský inžinier zo spoločnosti Yaskawa v roku 1969.
Vznikajúcim variant tohto odboru je biomechatronika, ktorá vzájomne spája stroj a človeka, zvyčajne vo forme odnímateľných častí, ktoré nahrádzajú alebo dopĺňajú telo, ako napr. brnenie, kardiostimulátor. Je to skutočná verzia „kybernetickej výbavy“, ktoré robí z ľudí kyborgov.
Kyborg (skratka z "kybernetický organizmus") je hybrid človeka a počítača, respektíve človek vylepšený umelými súčasťami. Z druhej časti definície vyplýva, že už v súčasnosti sú medzi nami ľudia, ktorých by sme mohli považovať za kyborgov, na primitívnej úrovni. Mechatronika je součinná kombinace mechaniky, elektroniky a softwarového inženýrství. Účel tohoto mezioborového inženýrského oboru je studium automatů z inženýrského pohledu a slouží k řízení vyspělých hybridních systémů. Mechatronika je umístěna mezi mechaniku, elektroniku a výpočetní techniku, které dohromady umožnují vývoj jednodušších, ekonomičtějších, spolehlivějších a víceúčelových systémů. Slovo „mechatronika“ poprvé použil Tetsuro Mori, inženýr japonské firmy Yaskawa, v roce 1969. Sousloví „elektromechanické systémy“ a někdy „řízení a automatizace“ také označují mechatroniku. Inženýrské studium mechatroniky typicky zahrnuje matematiku, mechaniku, návrh součástek strojů, termodynamiku, teorii obvodů, elektroniku, telekomunikace, teorii řízení, zpracování signálu, energetiku a robotiku.