Operácie

Greenpower

Z SensorWiki

Súťaž je určená pre študentské tímy vo veku od 9 do 25 rokov, ktorých cieľom je postaviť a potom aj pretekať s vlastným elektrickým vozidlom na pretekárskych okruhoch. Cieľom tejto aktivity je povzbudiť mladých ľudí ku tvorivej aktivite a umožniť im realizovať sa v technických disciplínach počínajúc konštrukciou, dizajnom, elektronikou i programovaním ako aj samotným súťažným jazdením.

Súťaž prebieha v niekoľkých kategóriach, na Slovensku sa zatiaľ uvažuje s kategóriou Goblin pre základné školy a Formula F24 pre stredoškolákov. Projekt zatiaľ vedie p. Martin Knotek, získal pre projekt podporu VW a Siemensu. Naša úloha v projekte by mala spočívať hlavne v mentoringu, ale aj drobných konkrétnych podporných aktivitách ako je napr. kontrola prekladov z hľadiska terminológie. Samozrejme, že medze spolupráci sa nekladú a ak by sme dokázali viesť niektorý zo študentských tímov, prípadne sa s našimi študentmi aj zapojiť do samotnej súťaže, bolo by to skvelé.

Hlavná stránka projektu je https://www.greenpower.co.uk/

Intro video: https://youtu.be/GrKb1NigEGw

Formula Goblin je stavebnica, ktorá obsahuje všetky podstatné komponenty okrem karosérie, ktorej výroba je ponechaná na kreativite tímu. Na jej zostavenie by žiakom vo veku 9–11 malo stačiť základné náradie. Hlavné komponenty - motor a batéria sú presne definované a nesmú sa zamieňať. Cena komponentov je 1250£ (2018).

Video formule Goblin: https://youtu.be/3BUGXV4L6wc

Formula F24 je určená pre študentov vo veku 11 až 16 rokov, v UK sa zúčastňuje cca 500 školských tímov. Aj tu je k dispozícii hotová stavebnica za 2750£ bez DPH, ale v tejto kategórii sú pravidlá pomerne voľné a až na motor a batérie je možné konštrukciu omnoho viac modifikovať. Náklady na celé vozidlo sa pohybujú od 1200 až po 9000 £.

Video formule F24: https://youtu.be/Kxjcb28opGA

Okrem toho existuje pre vekovú kategóriu 16-25 Formula F24+.