Operácie

Bezdrôtová komunikácia

Z SensorWiki

Táto stránka je venovaná bezdrôtovej komunikácii pre vnorené (embedded) systémy.

Pozri aj Bezdrôtová komunikácia v pásme 433 MHz.


Technológia IQRF

Vysielač

Základný komponent v IQRF sieti je RF vysielač (TR). Obsahuje zabudovaný mikrokontrolér s vlastným operačným systémom IQRF (OS), ktorý implementuje bezdrôtovú komunikáciu, siete Mesh a mnoho ďalších funkcií. SReálna funkcionalita je potom daná ďalším užívateľským SW umiestneným v tomto MCU.

Dva aplikačné prístupy

  • užívateľský softvér môže byť napísaný v OS v jazyku C,
  • oveľa jednoduchšie je použiť doplnkovú softvérovú vrstvu nazvanú DPA (Direct Peripheral Access).

Pri používaní DPA nie je potrebné žiadne programovanie. Činnosť je riadená jednoduchými príkazmi. Kompletná sieťová sieťová aplikácia potom spočíva vo vysielaní príkazov a prijímaní odpovedí prostredníctvom terminálu UART. Ak bz táto základná a jednoduchá aplikácia nestačila, dá sa potom rozšíriť pomocou tzv. Custom DPA handlerov v jazyku C.


IQMESH

Smerovanie (šírenie paketov v celej sieti) je možné buď samotnými koncovými TR (transparentne v pozadí, popri normálnej operácii TR), alebo prostredníctvom vyhradených smerovačov. IQMESH znamená vlastnú sieťovú implementáciu využívanú v technológii IQRF.

Rozhrania a brány

Dokonca aj samostatný systém TR môže implementovať veľa jednoduchých rozhraní. Pre pripojenie k zložitým štandardom sú k dispozícii lokálne (USB) alebo vzdialené (GSM, Ethernet alebo WiFi) brány (GW). Univerzálne jednoradové počítače ako Raspberry Pi sú tiež podporované, aby slúžili ako vysoko výkonné brány. ústredňa

Vzdialená brána môže navyše slúžiť ako datalogger transparentne zhromažďovať dáta z koncových zariadení v bezdrôtovej sieti. Môže byť voliteľne pripojený k internetu / LAN.

Cloud

Najdôležitejšie pripojenie k vzdialenej bráne je cez cloud. IQRF Cloud je server poskytujúci plug-and-play celosvetový prístup ku koncovým zariadeniam pomocou metód vysokej úrovne, na ktoré si používatelia zvyknú (API a webové rozhrania, databáza, ...). Použitie mrakov tretích strán (Bluemix, Azure atď.) Je možné. vývoj

Implementácia IQRF je mimoriadne jednoduchá nielen vďaka sofistikovanej koncepcii s operačným systémom a DPA, ale aj kvôli efektívnym vývojovým nástrojom (programátorom / debuggerom, koncovým zariadeniam na hostovanie, testovacím súpravám atď.) Umožňujúcim rýchly vývoj a bezpájadové prototypovanie.

IDE

IQRF IDE je výkonné prostredie SW, ktoré poskytuje všetky funkcie pre vývoj, servis a údržbu (programovanie, ladenie, testovanie, správa sietí, vizualizácia, aktualizácia firmvéru, výrobná podpora atď.).

SDK

Bezdrôtová technológia IQRF sa dá jednoducho pripojiť k iným zariadeniam programovateľným v C, C ++, Pythone alebo Java - stroj so systémom Windows alebo Linux, štandardné zabudované zariadenie ako Raspberry Pi, Arduino, BeagleBone, chipKIT atď. Alebo proprietárne zariadenie so samostatným MCU vo vnútri. Pre prepojenie zariadenia s transceiverom TR bez pájky sú k dispozícii rôzne štíty a odtrhávacie dosky. Najsilnejšou pomôckou pre takéto zariadenia je však balík vývoja softvéru open source softvéru IQRF SDK. IQRF Daemon s viacerými komunikačnými kanálmi UDP, MQ a MQTT je k dispozícii pre zariadenia Linux.

Ako inšpirácia pre tvorcov je určená webová stránka Do It Wireless.

IQRF Alliance zabezpečuje celosvetovú interoperabilitu produktov využívajúcich HWP IQRF.


Prejdi na Cvičenie IQRF