Operácie

Zbernica I2C: Rozdiel medzi revíziami

Z SensorWiki

Riadok 1: Riadok 1:
 +
Zbernica '''I²C'''  ('''Inter-Integrated Circuit''', výslovnosť ''I-squared-C'', prípadne ''I-two-C'') je multi-master počítačová sériová zbernica, ktorú vyvinula v roku 1982 firma Philips (v súčasnosti NxP).
 +
Ako už názov naznačuje, jej primárnym účelom bolo zabezpečiť komunikáciu medzi periférnymi obvodmi pre spotrebnú elektroniku (zosilňovače, rozhlasové prijímače, televízory) v rámci dosky s plošnými spojmi. Okrem toho sa používa najmä na prepojovanie nízkorýchlostných periférií v počitačoch, vnorených (embedded) systémoch alebo mobilných zariadeniach. Postupne vzniklo niekoľko vylepšení, najmä s vyššou prenosovou rýchlosťou. Používanie bolo spočiatku licencované, ale od r. 2006 sa licenčné poplatky nevyžadujú (s výnimkou poplatku za pridelenie špecifickej adresy zariadenia). Zbernica bola úspešne akceptovaná priemyslom a kompatibilné periférne obvody vyrába niekoľko desiatok výrobcov, vrátane napr. Siemens AG (neskôr Infineon), NEC, Texas Instruments, STMicroelectronics, alebo Motorola (neskôr Freescale, v súčasnosti spojená s NXP). Z licenčných dôvodov si vytvorili niektorí výrobcovia vlastnú, kompatibilnú verziu, ale s iným názvom. Preto sa táto zbernica v procesoroch Atmel AVR nazýva '''TWI''' (Two Wire Interface - dvojvodičové rozhranie). V PC priemysle sa zasa udomácnila zjednodušená verzia pod názvom '''SMBus''' (Intel, 1995).
 +
 +
<div style='text-align: center;'>
 +
[[Súbor:MIPS_I2C.svg|500px]]<BR>
 +
''Príklad zapojenia zbernice s jedným riadiacim mikropočítačom a troma perifériami - ADC, DAC a druhý mikropočítač - so zapojenými pull-up rezistormi R<sub>p</sub>.''
 +
</div>
 +
 +
 +
== Charakteristika ==
 +
Zbernica rozlišuhe zariadenia typu ''master'' (začína a končí komunikáciu a generuje aj taktovací signál SCL) a ''slave'' (s ktorými master komunikuje). Zbernica je rozšírená v mnohých oblastiach, niekoľko príkladov, s ktorými sme už v minulosti na cvičeniach pracovali zahŕňa napr.:
 +
* Pamäť EEPROM určená na ukladanie konfiguračných parametrov, napr. [[Zbernica i2c: EEPROM|Atmel M24C02]]
 +
* Rozhlasový [[Zbernica i2c: FM rádio|FM tuner RDA5807SS]] s možnosťou digitálneho ladenia staníc a predvolieb
 +
* Radič 4-miestneho 7-segmentového displeja [[Zbernica i2c: SAA1064|SAA1064]]
 +
* Snímač teploty a vlhkosti [[Zbernica i2c: SHT11|Sensirion SHT-11]] (zároveň príklad nekompatibilnej implementácie zbernice)
 +
* Hodiny reálného času [[Projekt: Zbernica i2c: hodiny RTC|Phillips PCF 8583]]
 +
* Obvod A/D a D/A prevodníka [[Zbernica i2c: PCF8591|Phillips PCF 8591]] s ktorým budeme pracovať aj na cvičeniach.
 +
 +
 
Kým sem neičo pribudne, tak aspoň stručný návod v češtine:
 
Kým sem neičo pribudne, tak aspoň stručný návod v češtine:
  
 
* https://navody.dratek.cz/technikuv-blog/zjisteni-adresy-i2c-twi-wire-zarizeni.html
 
* https://navody.dratek.cz/technikuv-blog/zjisteni-adresy-i2c-twi-wire-zarizeni.html
  
A okrem teórie budeme pracovať s týmto modulom
+
<FONT Size="+1">
 +
Návod na cvičenie 🡆 [[Zbernica i2c: PCF8591‎‎]]
 +
</FONT>
  
* [[Zbernica i2c: PCF8591‎‎]]
 
  
  
 
[[Category: AVR]] [[Category: MIPS]]
 
[[Category: AVR]] [[Category: MIPS]]

Verzia zo dňa a času 15:41, 15. apríl 2021

Zbernica I²C (Inter-Integrated Circuit, výslovnosť I-squared-C, prípadne I-two-C) je multi-master počítačová sériová zbernica, ktorú vyvinula v roku 1982 firma Philips (v súčasnosti NxP). Ako už názov naznačuje, jej primárnym účelom bolo zabezpečiť komunikáciu medzi periférnymi obvodmi pre spotrebnú elektroniku (zosilňovače, rozhlasové prijímače, televízory) v rámci dosky s plošnými spojmi. Okrem toho sa používa najmä na prepojovanie nízkorýchlostných periférií v počitačoch, vnorených (embedded) systémoch alebo mobilných zariadeniach. Postupne vzniklo niekoľko vylepšení, najmä s vyššou prenosovou rýchlosťou. Používanie bolo spočiatku licencované, ale od r. 2006 sa licenčné poplatky nevyžadujú (s výnimkou poplatku za pridelenie špecifickej adresy zariadenia). Zbernica bola úspešne akceptovaná priemyslom a kompatibilné periférne obvody vyrába niekoľko desiatok výrobcov, vrátane napr. Siemens AG (neskôr Infineon), NEC, Texas Instruments, STMicroelectronics, alebo Motorola (neskôr Freescale, v súčasnosti spojená s NXP). Z licenčných dôvodov si vytvorili niektorí výrobcovia vlastnú, kompatibilnú verziu, ale s iným názvom. Preto sa táto zbernica v procesoroch Atmel AVR nazýva TWI (Two Wire Interface - dvojvodičové rozhranie). V PC priemysle sa zasa udomácnila zjednodušená verzia pod názvom SMBus (Intel, 1995).

MIPS I2C.svg
Príklad zapojenia zbernice s jedným riadiacim mikropočítačom a troma perifériami - ADC, DAC a druhý mikropočítač - so zapojenými pull-up rezistormi Rp.


Charakteristika

Zbernica rozlišuhe zariadenia typu master (začína a končí komunikáciu a generuje aj taktovací signál SCL) a slave (s ktorými master komunikuje). Zbernica je rozšírená v mnohých oblastiach, niekoľko príkladov, s ktorými sme už v minulosti na cvičeniach pracovali zahŕňa napr.:

  • Pamäť EEPROM určená na ukladanie konfiguračných parametrov, napr. Atmel M24C02
  • Rozhlasový FM tuner RDA5807SS s možnosťou digitálneho ladenia staníc a predvolieb
  • Radič 4-miestneho 7-segmentového displeja SAA1064
  • Snímač teploty a vlhkosti Sensirion SHT-11 (zároveň príklad nekompatibilnej implementácie zbernice)
  • Hodiny reálného času Phillips PCF 8583
  • Obvod A/D a D/A prevodníka Phillips PCF 8591 s ktorým budeme pracovať aj na cvičeniach.


Kým sem neičo pribudne, tak aspoň stručný návod v češtine:

Návod na cvičenie 🡆 Zbernica i2c: PCF8591‎‎