Operácie

Snímače otáčok

Z SensorWiki

Verzia z 11:11, 6. december 2017, ktorú vytvoril Balogh (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „== Úlohy == 5. -- ''dokončenie z predošlého týždňa:'' Charakteristika js motora riadeného PWM moduláciou * Návod na meranie: str. 47 * Výstup: grafická z…“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)

Úlohy

5. -- dokončenie z predošlého týždňa: Charakteristika js motora riadeného PWM moduláciou

  • Návod na meranie: str. 47
  • Výstup: grafická závislosť otáčok elektromotora od striedy PWM

1. Hallova sonda - návod na str. 46, zmerajte závislosť výstupného napätia od vzdialenosti magnetu


náhled|Otáčející se válec s dvěma magnety a na magnety reagující Hallova sonda Hallova sonda je elektronická ssúčiastka, ktorá využíva tzv. Hallov jav. Používa sa na meranie veľkosti a orientácie magnetických polí, meranie veľkých js. prúdov, spínanie vinutí v elektromotoroch, a veľmi často ich nájdeme v bezkontaktnej klávesnici. V automobilovom priemysle je časté využitie ako snímače mechanických veličín (poloha, otáčky, zrýchlenie) apod.

Princíp. Senzor je tvorený úzkou polovodičovou platničkou, cez ktorú prechádza elektrický prúd. Pri vložení senzora do magnetického poľa preskupuje náboje v platničke indukčný tok na jednu stranu, čím vznikne rozdiel potenciálov (napätie) [Uh = k*I*B ], kde k je konštanta (typ materiálu a hrúbka platničky), I je jednosmerný prúd a B je magnetická indukcia spôsobená magnetickým poľom. Reálny senzorj je najčastejšie tvorený platničkou z polovodiča InSb, InAs s odporem 0,01 až 20 Ohmov a s hrúbkou cca 0,1 mm, čo je kompromis mezi maximálnou citlivosťou a mechanickou pevnosťou. Platnička má dva páry kontaktov: širšie slúžia ako prívod prúdu, úzke k meraniu výstupného Hallovho napätia. Ak na senzor nepôsobí žiadne magnetické pole, prúdové dráhy v platničke sú rozložené rovnomerne a Hallovo napätie je nulové.