Operácie

MIPS Projekt: Rozdiel medzi revíziami

Z SensorWiki

(Obsadené projekty)
 
(113 medziľahlých úprav od 2 ďalších používateľov nie je zobrazených)
Riadok 1: Riadok 1:
 
Cieľom semestrálneho projektu je ukázať, že ste sa na našom predmete skutočne niečo naučili a že ste schopní samostatne vyriešiť a naprogramovať jednoduchšiu úlohu s mikropočítačom.  
 
Cieľom semestrálneho projektu je ukázať, že ste sa na našom predmete skutočne niečo naučili a že ste schopní samostatne vyriešiť a naprogramovať jednoduchšiu úlohu s mikropočítačom.  
  
Do termínu skúšky treba odovzať:
+
Do termínu skúšky treba riešenie predviesť a potom odovzať dokumentáciu sem do wiki:
 
* Stručný opis riešenia, akýsi návod na použitie, čo ste vlastne spravili a ako to funguje.
 
* Stručný opis riešenia, akýsi návod na použitie, čo ste vlastne spravili a ako to funguje.
 
* Zdrojový kód (prípadne aj použité knižnice ak sú iné ako štandartne použité lcd.h, uart.h a i2c.h) aj s bohatými vlastnými komentármi
 
* Zdrojový kód (prípadne aj použité knižnice ak sú iné ako štandartne použité lcd.h, uart.h a i2c.h) aj s bohatými vlastnými komentármi
Riadok 8: Riadok 8:
  
  
== Zadania semestrálnych projektov na rok 2021 ==
+
{{cbox|text='''Upozornenie:''' programy vypracujete v avr-gcc, '''nie''' v Arduino IDE prostredí.<BR> Nie je dovolené používať žiadne cudzie knižnice s výnimkou štandartných a tých, ktoré sme používali na cvičeniach.}}
  
<!--
 
Toto bolo v minulosti, ale na dištančnú formu je to nevhodné. V roku 2021 nebudú pracovať vo dvojiciach, ale individuálne.
 
  
Zadanie pozostáva z dvoch častí:
+
<FONT Color="red" Size="+1">
 +
'''Vlastné:'''
 +
* Ak máte vlastný nápad, napríklad si chcete k svojej Arduino doske niečo pripojiť, naprogramovať, ozvite sa, dohoda je možná.
 +
</FONT>
 +
 
 +
Mnoho projektových tipov napr. tu https://www.engineersgarage.com/avr-microcontroller/page/2/
 +
 
 +
 
 +
== Voľné projekty ==
 +
 
 +
<ol>
 +
<li value="73"> Posuvný register 74595
 +
<li value="66"> Vstupná jednotka s palcovým prepínačom [https://www.radiotechna.cz/net/vindet.php?noba=&ur=0&token=&id=6116 TS211]
 +
<li value="65"> Klávesnica 4x4 s radičom [https://elparts.mekweb.eu/ds/MH1KK1.pdf MH1KK1]
 +
<li value="62"> Diaľkové ovládanie spotrebiča pomocou infračerveného signálu
 +
<li value="55"> Riadenie polohy klapky klimatizácie Mahle
 +
<li value="59"> RFID čítačka RC522
 +
<li value="12"> Generátor signálov: obdlžnik, trojuholník, sinus. Parametre amplituda, frekvencia, posunutie, .. a vykresliť na plotter. Ak je to zložite, možno rozdeliť na časti.
 +
<li value="13"> Cez sériovú linku pracujte s i2c EEPROM - výpis celého obsahu v DEC/HEx/BIn, výpis konkrétnej adresy a modifikácia obsahu s verifikáciou
 +
<li value="16"> Tester Arduina (ovládanie cez terminál, príkazy In - stav na pine n, I* stav na vsetkych, Ln - Low na pin n, Hn - high na pin n, ? - help...)
 +
<li value="27"> Integrátor. Potenciometer zadá veľkosť vstupu integrátora. Vytvorí sa zdroj reálneho času, prírastku času, napr. 5ms. A s nastavenou integračnou časovou konštantou sa bude meniť v reálnom čase, výstup, ktorý sa bude zobrazovať na serial, plot.
 +
<li value="28"> Jednoduchý P regulátor. (Nepotrebuje periódu vzorkovania). Bude daná  rýchlosťou merania napätia na potenciometre. Keďže je daný 10b prevodník, je daný aj rozsah w (želaná hodnota), y (meraná hodnota) a e (regulačná odchýlka). E sa prenásobí zosilnením, napr. pevná rádová čiarka a pošle sa von na PWM výstup napr. 8b. Treba len vhodne nastaviť periódu opakovania. Opäť možno zobrazovať na serial plot. meranú hodnotu a tomu odpovedajúce plnenie ako funkcia w., atď.
 +
 +
</ol>
 +
 
 +
 
 +
<!-- nove pridavaj uz sem, lebo cislovanie -->
 +
 
 +
== Archív projektov z predošlých rokov ==
  
1. teoretická časť - v tejto časti máte popísať v rozsahu max. 10 strán čo a ako ste použili. Typicky tu býva uvedený popis periférnych obvodov, ktoré ste pripojili k mikroprocesoru, použité periférie mikropočítača dôležité registre s popisom jednotlivých bitov atď. (max. 20b.)
+
* Balogh: ''[[MIPS Template|Vzorová šablóna na projekty.]]'' 2023.
Dokumentáciu budete písať do tejto wiki-stránky, prihlasovacie meno a heslo sa dozviete na cvičení.
+
<BR>
Na prvé zoznámenie so systémom môžete použiť [[Testing Page|testovaciu stránku]] a [[Projekt: vzorová šablóna|vzorový projekt - šablónu]].
 
  
2. program - okrem predvedenia programu cvičiacemu je poterbné napísať k nemu tiež krátky popis, alebo vývojový diagram. Môže byť súčasťou prvej časti zadania. (max. 20 b.)
 
  
Termín na odovzdanie je na dohode s cvičiacim, najneskôr do skúšky. Na zadaní môžete pracovať priebežne, alebo sa dohodnite s cvičiacim na súvislej práci v laboratóriu (napr. jeden celý deň). POZOR: niektoré zadania vyžadujú prípravu aj od cvičiaceho, nečakajte preto, že prídete a budete mať všetko na prácu nachystané -- treba sa vopred dohodnúť.
 
-->
 
  
'''Navrhujeme sem nejaké zadania, ktoré sa dajú riešiť aj doma, výsledkom bude video a zdrojový kód riešenia s krátkym opisom.''' Odovzdavanie cez Classroom podobne ako bezne zadania: video plus zdrojak. Video by mohlo byt komentovane, cize popri tom ako ukazujem, aj vysvetlujem co. Zdrojaky takisto musia obsahovat vela komentarov, pozor NIE tie co pisem ja do vzorovych programov!
+
=== Projekty MIPS 2024 ===
  
Odovzdavanie bude do terminu skusky.
+
<ol>
  
== Voľné projekty ==
 
  
Hodiny:
+
<li value="61"> Jakub Briežnik: ''[[Jednoduché menu s rotačným enkodérom]]'' s výberom možností
* 1. Stopky: spustenie, aspoň jeden medzičas, nulovanie. 3x tlačítko + LCD displej
+
<li value="69"> Peter Brosz a Daniel Diossy: ''[[Automatické autíčko]]''
* 2. Minutky: nastavenie, spustenie, alarm. Tlačítko, potenciometer (nastavenie času) + LCD displej
+
<li value="75"> Martin Bugár: ''[[Reglátor chladenia so snímačom teploty]]''
* 3. Binárne hodiny/stopky alebo počítadlo, rozsvietená LED-ky by ukazovali počet sekúnd/počet kliknutí tlačidla, mohlo by to byť sprevádzané pípnutím každých 10 stlačení alebo každú minútu.
+
<li value="63"> Kateryna Buzko: ''[[Jednoduchý prijímač diaľkového IR ovládania]]''  (RGB LED mení farbu na diaľku)
  
 +
<li value="57">Jozef Csabi:  ''[[Meranie vzdialenosti ultrazvukovým snímačom HC-SR04]]''
  
Games:
+
<li value="10"> Peter Guľak: ''[[Piškvorky (Tic-Tac-Toe)]] na 8x8 maticovom displeji''
* 1. [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.NRHB.CAT Meranie reakčného času]
+
<li value="44"> Adam Hano: ''[[Hodinový modul DS1302]]'' [https://techfun.sk/produkt/hodinovy-modul-ds1302/ datasheet] - napíšte rutiny na nastavenie a prečítanie aktuálneho času a dátumu. Predvedenie si vymyslite, napr. zobrazenie aktuálneho času na LCD displeji.
* 2. [https://www.mathsisfun.com/games/simon-says.html Simon's Game] 4x LED, 1x tlačítko, LCD displej na skore
+
<li value="78"> Dominik Illés: ''[[Ovládanie RGB LED pásika]]''
* 3. Hra - vyhýbanie sa prekážkam na LCD displeji, ovládanie jedným tlačidlom, hráč (auto) ide vpred a prepína jazdné pruhy (riadky displeja)
 
* 4. Hra na trénovanie hudobného sluchu - reproduktor zahrá 2 (náhodné) tóny a hráč musí povedať, či bol vyšší prvá alebo druhý (dve tlačidlá).
 
* 5. Simulátor hollywood pyrotechnika - displej odrátava čas a študent má na výber dva káble ktoré môže "prestrihnúť" (odpojiť), náhodne sa zvolí jeden ktorý preruší časovať a jeden čo "vybuchne" bombu
 
* 6. hra - na displeji sa zobrazí časový interval (napr. 10s), dvaja hráči musia trafiť tento interval čo najpresnejšie stlačením tlačidla bez toho aby išli cez. Odštartuje ich rozsvecovanie 3 lediek ako semafor pri formulách.
 
  
Senzory:
+
<li value="79"> Lukáš Kudláč: ''[[Riadenie križovatky]]'' - dva smery + prechody pre chodcov a denný/nočný režim
* 1. Meranie teploty interným snímačom teploty
+
<li value="74"> Andrea Kuňáková: ''[[Autíčko na diaľkové ovládanie]]''
* 2. LED ako senzor intenzity svetla
 
  
Sériová komunikácia:
+
<li value="70"> Jakub Macák: ''[[Tester obvodu 7400]] (4xNAND)''
* 1. Tester Arduina (ovládanie cez terminál, príkazy In - stav na pine n, I* stav na vsetkych, Ln - Low na pin n, Hn - high na pin n, ? - help...)
+
<li value="56"> David Majba: ''[[Vysielač morzeovky]]'' (po sériovej linke prijme písmená a odpípa ich)
* 2. Kalkulačka v pevnej rádovej číarke. +-XXX.xx. Dekadické čísla budú zadávané cez terminál (Program odchytí, číslo, Vypíše, odchytí znamienko: +,-,*,/,= druhé číslo a vypíše na terminál. napr. Ak je to zložité, môže jeden robiť plus, druhý krát, ... Samozrejme by mal urobiť aj chybovú analýzu.
 
* 3. Generátor signálov: obdlžnik, trojuholník, sinus. Parametre amplituda, frekvencia, posunutie, .. a vykresliť na ploter. Zase ak je to zložite, možno rozdeliť na časti.
 
* 4. Z nadradeného PC dostaneme príkaz. vyčítaj obsah EEPROM (konkrétna adresa) a urobiť výpis na display, monitor, napr. ako dekadický udaj, hexa a binárny údaj.A poprípade dekódovať výpis tak ako keby odpovedal napr. stavovému registri. Teda napr. Z a z, C a c, ... odľa toho, či je bit 1 alebo 0  atď.
 
  
  
Ostatné:
+
<li value="58"> Ladislav Nagy: ''[[Maticový displej 8x8 s driverom MAX7219]]''
* 5. Hudobný nástroj ovládaný cez klávesnicu, sériovou linkou posiela tóny a Arduino ich hrá. Zapamätá si melódiu a vie ju zopakovať
+
  <li value="71"> Gabriel Nagy: ''[[Tester obvodu 7493]] (4-bitové počítadlo)''
* 6. Ovládanie RGB LED cez Processing pomocou troch posuvníkov ([[Meranie odporov|príklad na posuvník je tu]]).
 
* 7. Jednoduchý P regulátor. (Nepotrebuje periódu vzorkovania). Bude daná rýchlosťou merania napätia na potenciometre. Keďže je daný 10b prevodník, je daný aj rozsah w (želaná hodnota), y (meraná hodnota) a e (regulačná odchýlka). E sa prenásobí zosilnením, napr. pevná rádová čiarka a pošle sa von na PWM výstup napr. 8b. Treba len vhodne nastaviť periódu opakovania.
 
Opäť možno zobrazovať na serial plot. meranú hodnotu a tomu odpovedajúce plnenie ako funkcia w., atď. Tu pochopia normovanie veličín.
 
* 8. Integrátor. Potenciometer zadá veľkosť vstupu integrátora. vytvorí sa zdroj reálneho času, prírastku času, napr. 5ms. A s nastavenou integračnou časovou konštantou sa bude meniť v reálnom čase, výstup, ktorý sa bude zobrazovať na serial, plot. Tu pochopia, že číslo z potenciometra musí mať vyvedený stred - nulu. Aby sme vedeli priintegrovať aj odintegrovať. Ak sa bude dať zadaž z nadradeného počítača aj počiatočná podmieka, OK. No a ak by na takýto integrátor priviedli sinus, na výstupe by mali mať cosinus, s odpovedajúcou amplitúdou.
 
* 9. Vizualizácia polohy potenciometra na displeji - vyfarbovanie polí na displeji (ako ovládač hlasitosti)
 
* 10. Digitálny alarm - treba zadať správnu sekvenciu tlačidiel, keď sa vloží správna sekvencia rozsvieti sa tlačidlo, nesprávna sekvencia zabzučí alarm (možno aj pridať možnosť vkladať nové kódy)
 
  
 +
<li value="64">Lea Lenka Ondrejková: ''[[14-segmentový LED displej]]'' [https://senzor.robotika.sk/mips/pdf/PDA54-11SRWA.pdf Kingbright PDA54-11SRWA]
 +
<li value="65">Kristián Pauliny: ''[[Akordy s procesorom AVR]]'' - Naprogramujte nejakú pesničku aj s akordmi (využite skutočnosť, že procesor má až tri nezávislé časovače).
 +
<li value="54">Tomáš Reismüller: ''[[Inteligentný šatník]]''
 +
<li value="67">Marián Sušina:  ''[[Senzor teploty a vlhkosti SHT31]]''
 +
<li value="77"> Peter Szovics: ''[[Elektronická škrtiaca klapka]]''
  
 +
<li value="76"> Ján Ulej: ''[[Kuchynské minutky]]''
 +
<li value="72"> Filip Viest: ''[[Klávesnica 2x3]]''
 +
<li value="15"> Šimon Vretenička ''[[Ovládanie RGB LED cez Processing]]'' - pomocou troch posuvníkov ([[Meranie odporov|príklad na posuvník je tu]]).
  
<FONT Color="red" Size="+1">
+
<li value="60"> Daniel Žula: ''[[7-segmentový displej na futbal]] - na zobrazenie skóre''
'''Vlastné:'''
 
* Ak máte vlastný nápad, napríklad si chcete k svojej Arduino doske niečo pripojiť, naprogramovať, ozvite sa, dohoda je možná.
 
</FONT>
 
  
 +
</ol>
  
<!--
+
=== Projekty MIPS 2023 ===
'''A.'''  '''Gesture sensor Si1143'''
 
  
Treba popísať ako senzor funguje, čo všetko sa ním dá merať, pripojiť ho k procesoru a vymyslieť
+
<ol>
ukážkovú aplikáciu.
+
<li value="45">Matej Haratim*:  ''[[Zbernica i2c: PCF8574]] - IO expandér.'' Jednoduchý driver a knižnica pre tento obvod. 2023
 +
<li value="51">Erik Szegi*:      ''[[Tester logických obvodov]]''
 +
<li value="50">✓ Tomáš Bečvarov:  ''[[Senzor farieb TCS230]].''  2023
 +
<li value="47">✓ Martin Cíbik:    ''[[Riadenie krokového motorčeka I.]]''  2023
 +
<li value="46">✓ Viktor Fos*:      ''[[Rotačný enkodér]]''.  2023
 +
<li value="53">✓ Kristián Greif:  ''[[Zbernica i2c: MCP4725]] - DAC prevodník s EEPROM.'' Jednoduchý driver a knižnica pre tento obvod.  2023
 +
<li value="8" >✓ Ivan Hílek:      ''[[Postrehová hra]]'' 
 +
<li value="48">✓ Ivan Jagoš:      ''[[Dekodér infračerveného ovládača]]''.  2023
 +
<li value="49">✓ Mykyta Sabadash:  ''[[Hlukomer]]''.  2023
 +
<li value="52">✓ Lukáš Savčak:    ''[[Snímač teploty TMP36]]''.  2023
 +
<li value="43">✓ Juraj Štefánik:  ''[[Segmentový display TM1637]]''.  2023
 +
<li value="41">✓ Samuel Tomáš:    ''[[Miniatúrny analógový joystick]]''.  2023
 +
<li value="42">✓ Hortenzia Wollentová: ''[[Ovládač maticovej klávesnice]]''.  2023
 +
<li value="11">✓ Jozef Záhora:      ''[[Jednoduchá terminálová kalkulačka]]''. 2023
  
[[Obrázok:Parallax_Si1143.jpg|300px|center]]
+
</ol>
  
* [http://www.parallaxinc.com/product/28046 Product page]
+
=== Projekty MIPS 2022 ===
* [http://www.silabs.com/products/sensors/infraredsensors/pages/si114x.aspx Sensor description]
 
* [http://homepage.hispeed.ch/peterfleury/group__pfleury__ic2master.html i2c library]
 
 
-->
 
  
 +
<ol>
 +
<li value="1"> Martin Drgala: <!-- Lipták, Kristián: --> Stopky - spustenie, aspoň jeden medzičas, nulovanie. 3x tlačítko + LCD displej
 +
<li value="2"> Veronika Remeňová: <!-- Turčan, Maroš: -->    Kuchynské minútky - nastavenie, spustenie, alarm. Tlačítko, potenciometer (nastavenie času) + LCD displej
 +
<li value="3"> František Kapsz:  <!-- Buday, Bálint: -->    Vizualizácia polohy potenciometra na displeji - vyfarbovanie polí na displeji (ako ovládač hlasitosti)
 +
<li value="5"> Roderik Bako: <!-- Belokostolský, Alex Kristóf --> [https://www.mathsisfun.com/games/simon-says.html Simon's Game] 4x LED, 1x tlačítko, LCD displej na skore
 +
<li value="6"> Mário Babinský:  Hra - vyhýbanie sa prekážkam na LCD displeji, ovládanie jedným tlačidlom, hráč (auto) ide vpred a prepína jazdné pruhy (riadky displeja)
 +
<li value="7"> Maté Tóth: Simulátor hollywood pyrotechnika - displej odrátava čas a študent má na výber dva káble ktoré môže "prestrihnúť" (odpojiť), náhodne sa zvolí jeden ktorý preruší časovať a jeden čo "vybuchne" bombu
 +
<li value="7"> Dávid Červenka: Modifikovaný simulátor hollywood pyrotechnika - displej odrátava čas ako stĺpcový diagram a pípanei sa zrýchluje, pričom študent má na výber dva káble ktoré môže "prestrihnúť" (odpojiť), náhodne sa zvolí jeden ktorý preruší časovať a jeden čo "vybuchne" bombu
 +
<li value="14"> Alexander Lazorík:  <!-- Goljer, Ivan: --> Hudobný nástroj ovládaný cez klávesnicu, sériovou linkou posiela tóny a Arduino ich hrá. Zapamätá si melódiu a vie ju zopakovať
 +
<li value="15"> Pavel Bucha: Ovládanie RGB LED cez Processing pomocou troch posuvníkov ([[Meranie odporov|príklad na posuvník je tu]]).
 +
<li value="17"> Marek Porubský: <!-- Berta, Kristof: --> ''Meranie teploty pomocou interného snímača procesora.'' (podľa [http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/Atmel-8108-Calibration-of-the-AVRs-Internal-Temperature-Reference_ApplicationNote_AVR122.pdf AVR AppNote 122])
 +
<li value="18"> Andrii Sikomas: <!-- Bilčík, Martin: --> ''Ultrazvukový senzor HC-SR04 a meranie vzdialenosti (parkovací senzor).''
 +
<li value="19"> Adam Sližka: <!-- Oboril, Oliver:--> LED ako senzor intenzity svetla
 +
<li value="20"> Tomáš Truben: Servomotorček ako indikátor nejakej inej veličiny - ručičku a stupnicu vyrobíte sami.
 +
<li value="21"> Jakub Červenka: <!-- Skachová, Zuzana:--> Semafor s akustickou signalizáciou pre nevidiacich a slabozrakých (frekvencie vid: https://sk.wikipedia.org/wiki/Akustick%C3%BD_maj%C3%A1k)
 +
<li value="22"> Sabina Ovčiariková: <!-- Görözdös, Gergely: --> Binárne hodiny/stopky alebo počítadlo, rozsvietená LED-ky by ukazovali počet sekúnd/počet kliknutí tlačidla, mohlo by to byť sprevádzané pípnutím každých 10 stlačení alebo každú minútu.
 +
<li value="23"> Oleksandr Shyp: <!-- Hajda, Jaroslav: --> ''Posúvanie bodky na 8x8 led displayi pomocou joysticku.''
 +
<li value="29"> Martin Vdovják: <!-- Mosej, Samuel: -->Digitálny alarm - treba zadať správnu sekvenciu tlačidiel, keď sa vloží správna sekvencia rozsvieti sa tlačidlo, nesprávna sekvencia zabzučí alarm (možno aj pridať možnosť vkladať nové kódy)
 +
<li value="36"> Attila Hriňa: <!--  Papcun, Miroslav: --> Hra na trénovanie hudobného sluchu - reproduktor zahrá 2 (náhodné) tóny a hráč musí povedať, či bol vyšší prvá alebo druhý (dve tlačidlá).
 +
<li value="37"> Korytova, Taisiia: Svetelná križovatka s nočným režimom. <!-- Fabian, Maroš -->
 +
<li value="38"> Ákos Keszegh: Reaction Timer
 +
<li value="39"> Marek Trúchly: Atmel2586 s MEMS akcelerometerom
 +
<li value="40"> Oskar Bálint: Automatické otváranie dverí s PIR senzorom
 +
<li value="41"> Adam Kašička:  Model a signalizácia sekvenčnej prevodovky
 +
<li value="42"> Ing. Ján Šefčík: Riadenie modelu Ball&Beam
  
 +
</ol>
  
 +
<BR><BR><BR>
  
== Obsadené projekty ==
+
=== Zadania semestrálnych projektov v minulosti ===
  
 +
<!--
 +
Toto bolo v minulosti, ale na dištančnú formu je to nevhodné. V roku 2021 nebudú pracovať vo dvojiciach, ale individuálne.
  
* Babej, Radoslav: Test rýchlosti reakcie (3 žlte led ktoré sa rozsvietia postupne s oneskorením 2 sekundy a následne sa rozsvieti 1 červena led s oneskorením 5 sekúnd a následne sa rozsvieti zelena s náhodným oneskorením k tomu bude stopky a tlačidlo na test reakcie výslední čas sa zobrazí na displeji).
+
Zadanie pozostáva z dvoch častí:
* Bilčík, Martin: ''Ultrazvukový senzor HC-SR04 a meranie vzdialenosti (parkovací senzor).''
 
* Hajda, Jaroslav: ''Posúvanie bodky na 8x8 led displayi pomocou joysticku.''
 
* Myronenko, Stanislav: ''Svetelný klavír.''
 
* Nemec, Adam: Semafor pre chodcov.
 
* Putala, Rastislav: ''Termokamera AMG8833 s výstupom na grafický TFT 2.4 palcový displej (320x240)''
 
* Veľký, Tomáš: ''Meranie teploty pomocou interného snímača procesora.'' (podľa [http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/Atmel-8108-Calibration-of-the-AVRs-Internal-Temperature-Reference_ApplicationNote_AVR122.pdf AVR AppNote 122])
 
  
== Archív projektov z predošlých rokov ==
+
1. teoretická časť - v tejto časti máte popísať v rozsahu max. 10 strán čo a ako ste použili. Typicky tu býva uvedený popis periférnych obvodov, ktoré ste pripojili k mikroprocesoru, použité periférie mikropočítača dôležité registre s popisom jednotlivých bitov atď. (max. 20b.)
 +
Dokumentáciu budete písať do tejto wiki-stránky, prihlasovacie meno a heslo sa dozviete na cvičení.
 +
Na prvé zoznámenie so systémom môžete použiť [[Testing Page|testovaciu stránku]] a [[Projekt: vzorová šablóna|vzorový projekt - šablónu]].
  
* Balogh: ''[[Projekt: vzorová šablóna|Vzorová šablóna na projekty.]]'' 2013.
+
2. program - okrem predvedenia programu cvičiacemu je poterbné napísať k nemu tiež krátky popis, alebo vývojový diagram. Môže byť súčasťou prvej časti zadania. (max. 20 b.)
<BR>
 
  
 +
Termín na odovzdanie je na dohode s cvičiacim, najneskôr do skúšky. Na zadaní môžete pracovať priebežne, alebo sa dohodnite s cvičiacim na súvislej práci v laboratóriu (napr. jeden celý deň). POZOR: niektoré zadania vyžadujú prípravu aj od cvičiaceho, nečakajte preto, že prídete a budete mať všetko na prácu nachystané -- treba sa vopred dohodnúť.
 +
-->
  
  

Aktuálna revízia z 09:17, 17. apríl 2024

Cieľom semestrálneho projektu je ukázať, že ste sa na našom predmete skutočne niečo naučili a že ste schopní samostatne vyriešiť a naprogramovať jednoduchšiu úlohu s mikropočítačom.

Do termínu skúšky treba riešenie predviesť a potom odovzať dokumentáciu sem do wiki:

  • Stručný opis riešenia, akýsi návod na použitie, čo ste vlastne spravili a ako to funguje.
  • Zdrojový kód (prípadne aj použité knižnice ak sú iné ako štandartne použité lcd.h, uart.h a i2c.h) aj s bohatými vlastnými komentármi
  • Video, malo by obsahovať aj nejaký komentár, kde bude opisovať čo vidíme, čo sa deje a prečo sa to tam deje. Malo by zdokumentovať všetky funkcie, ktoré ste naprogramovali.


Icon Definition.png Upozornenie: programy vypracujete v avr-gcc, nie v Arduino IDE prostredí.
Nie je dovolené používať žiadne cudzie knižnice s výnimkou štandartných a tých, ktoré sme používali na cvičeniach.


Vlastné:

  • Ak máte vlastný nápad, napríklad si chcete k svojej Arduino doske niečo pripojiť, naprogramovať, ozvite sa, dohoda je možná.

Mnoho projektových tipov napr. tu https://www.engineersgarage.com/avr-microcontroller/page/2/


Voľné projekty

  1. Posuvný register 74595
  2. Vstupná jednotka s palcovým prepínačom TS211
  3. Klávesnica 4x4 s radičom MH1KK1
  4. Diaľkové ovládanie spotrebiča pomocou infračerveného signálu
  5. Riadenie polohy klapky klimatizácie Mahle
  6. RFID čítačka RC522
  7. Generátor signálov: obdlžnik, trojuholník, sinus. Parametre amplituda, frekvencia, posunutie, .. a vykresliť na plotter. Ak je to zložite, možno rozdeliť na časti.
  8. Cez sériovú linku pracujte s i2c EEPROM - výpis celého obsahu v DEC/HEx/BIn, výpis konkrétnej adresy a modifikácia obsahu s verifikáciou
  9. Tester Arduina (ovládanie cez terminál, príkazy In - stav na pine n, I* stav na vsetkych, Ln - Low na pin n, Hn - high na pin n, ? - help...)
  10. Integrátor. Potenciometer zadá veľkosť vstupu integrátora. Vytvorí sa zdroj reálneho času, prírastku času, napr. 5ms. A s nastavenou integračnou časovou konštantou sa bude meniť v reálnom čase, výstup, ktorý sa bude zobrazovať na serial, plot.
  11. Jednoduchý P regulátor. (Nepotrebuje periódu vzorkovania). Bude daná rýchlosťou merania napätia na potenciometre. Keďže je daný 10b prevodník, je daný aj rozsah w (želaná hodnota), y (meraná hodnota) a e (regulačná odchýlka). E sa prenásobí zosilnením, napr. pevná rádová čiarka a pošle sa von na PWM výstup napr. 8b. Treba len vhodne nastaviť periódu opakovania. Opäť možno zobrazovať na serial plot. meranú hodnotu a tomu odpovedajúce plnenie ako funkcia w., atď.


Archív projektov z predošlých rokov



Projekty MIPS 2024

  1. Jakub Briežnik: Jednoduché menu s rotačným enkodérom s výberom možností
  2. Peter Brosz a Daniel Diossy: Automatické autíčko
  3. Martin Bugár: Reglátor chladenia so snímačom teploty
  4. Kateryna Buzko: Jednoduchý prijímač diaľkového IR ovládania (RGB LED mení farbu na diaľku)
  5. Jozef Csabi: Meranie vzdialenosti ultrazvukovým snímačom HC-SR04
  6. Peter Guľak: Piškvorky (Tic-Tac-Toe) na 8x8 maticovom displeji
  7. Adam Hano: Hodinový modul DS1302 datasheet - napíšte rutiny na nastavenie a prečítanie aktuálneho času a dátumu. Predvedenie si vymyslite, napr. zobrazenie aktuálneho času na LCD displeji.
  8. Dominik Illés: Ovládanie RGB LED pásika
  9. Lukáš Kudláč: Riadenie križovatky - dva smery + prechody pre chodcov a denný/nočný režim
  10. Andrea Kuňáková: Autíčko na diaľkové ovládanie
  11. Jakub Macák: Tester obvodu 7400 (4xNAND)
  12. David Majba: Vysielač morzeovky (po sériovej linke prijme písmená a odpípa ich)
  13. Ladislav Nagy: Maticový displej 8x8 s driverom MAX7219
  14. Gabriel Nagy: Tester obvodu 7493 (4-bitové počítadlo)
  15. Lea Lenka Ondrejková: 14-segmentový LED displej Kingbright PDA54-11SRWA
  16. Kristián Pauliny: Akordy s procesorom AVR - Naprogramujte nejakú pesničku aj s akordmi (využite skutočnosť, že procesor má až tri nezávislé časovače).
  17. Tomáš Reismüller: Inteligentný šatník
  18. Marián Sušina: Senzor teploty a vlhkosti SHT31
  19. Peter Szovics: Elektronická škrtiaca klapka
  20. Ján Ulej: Kuchynské minutky
  21. Filip Viest: Klávesnica 2x3
  22. Šimon Vretenička Ovládanie RGB LED cez Processing - pomocou troch posuvníkov (príklad na posuvník je tu).
  23. Daniel Žula: 7-segmentový displej na futbal - na zobrazenie skóre

Projekty MIPS 2023

  1. Matej Haratim*: Zbernica i2c: PCF8574 - IO expandér. Jednoduchý driver a knižnica pre tento obvod. 2023
  2. Erik Szegi*: Tester logických obvodov
  3. ✓ Tomáš Bečvarov: Senzor farieb TCS230. 2023
  4. ✓ Martin Cíbik: Riadenie krokového motorčeka I. 2023
  5. ✓ Viktor Fos*: Rotačný enkodér. 2023
  6. ✓ Kristián Greif: Zbernica i2c: MCP4725 - DAC prevodník s EEPROM. Jednoduchý driver a knižnica pre tento obvod. 2023
  7. ✓ Ivan Hílek: Postrehová hra
  8. ✓ Ivan Jagoš: Dekodér infračerveného ovládača. 2023
  9. ✓ Mykyta Sabadash: Hlukomer. 2023
  10. ✓ Lukáš Savčak: Snímač teploty TMP36. 2023
  11. ✓ Juraj Štefánik: Segmentový display TM1637. 2023
  12. ✓ Samuel Tomáš: Miniatúrny analógový joystick. 2023
  13. ✓ Hortenzia Wollentová: Ovládač maticovej klávesnice. 2023
  14. ✓ Jozef Záhora: Jednoduchá terminálová kalkulačka. 2023

Projekty MIPS 2022

  1. Martin Drgala: Stopky - spustenie, aspoň jeden medzičas, nulovanie. 3x tlačítko + LCD displej
  2. Veronika Remeňová: Kuchynské minútky - nastavenie, spustenie, alarm. Tlačítko, potenciometer (nastavenie času) + LCD displej
  3. František Kapsz: Vizualizácia polohy potenciometra na displeji - vyfarbovanie polí na displeji (ako ovládač hlasitosti)
  4. Roderik Bako: Simon's Game 4x LED, 1x tlačítko, LCD displej na skore
  5. Mário Babinský: Hra - vyhýbanie sa prekážkam na LCD displeji, ovládanie jedným tlačidlom, hráč (auto) ide vpred a prepína jazdné pruhy (riadky displeja)
  6. Maté Tóth: Simulátor hollywood pyrotechnika - displej odrátava čas a študent má na výber dva káble ktoré môže "prestrihnúť" (odpojiť), náhodne sa zvolí jeden ktorý preruší časovať a jeden čo "vybuchne" bombu
  7. Dávid Červenka: Modifikovaný simulátor hollywood pyrotechnika - displej odrátava čas ako stĺpcový diagram a pípanei sa zrýchluje, pričom študent má na výber dva káble ktoré môže "prestrihnúť" (odpojiť), náhodne sa zvolí jeden ktorý preruší časovať a jeden čo "vybuchne" bombu
  8. Alexander Lazorík: Hudobný nástroj ovládaný cez klávesnicu, sériovou linkou posiela tóny a Arduino ich hrá. Zapamätá si melódiu a vie ju zopakovať
  9. Pavel Bucha: Ovládanie RGB LED cez Processing pomocou troch posuvníkov (príklad na posuvník je tu).
  10. Marek Porubský: Meranie teploty pomocou interného snímača procesora. (podľa AVR AppNote 122)
  11. Andrii Sikomas: Ultrazvukový senzor HC-SR04 a meranie vzdialenosti (parkovací senzor).
  12. Adam Sližka: LED ako senzor intenzity svetla
  13. Tomáš Truben: Servomotorček ako indikátor nejakej inej veličiny - ručičku a stupnicu vyrobíte sami.
  14. Jakub Červenka: Semafor s akustickou signalizáciou pre nevidiacich a slabozrakých (frekvencie vid: https://sk.wikipedia.org/wiki/Akustick%C3%BD_maj%C3%A1k)
  15. Sabina Ovčiariková: Binárne hodiny/stopky alebo počítadlo, rozsvietená LED-ky by ukazovali počet sekúnd/počet kliknutí tlačidla, mohlo by to byť sprevádzané pípnutím každých 10 stlačení alebo každú minútu.
  16. Oleksandr Shyp: Posúvanie bodky na 8x8 led displayi pomocou joysticku.
  17. Martin Vdovják: Digitálny alarm - treba zadať správnu sekvenciu tlačidiel, keď sa vloží správna sekvencia rozsvieti sa tlačidlo, nesprávna sekvencia zabzučí alarm (možno aj pridať možnosť vkladať nové kódy)
  18. Attila Hriňa: Hra na trénovanie hudobného sluchu - reproduktor zahrá 2 (náhodné) tóny a hráč musí povedať, či bol vyšší prvá alebo druhý (dve tlačidlá).
  19. Korytova, Taisiia: Svetelná križovatka s nočným režimom.
  20. Ákos Keszegh: Reaction Timer
  21. Marek Trúchly: Atmel2586 s MEMS akcelerometerom
  22. Oskar Bálint: Automatické otváranie dverí s PIR senzorom
  23. Adam Kašička: Model a signalizácia sekvenčnej prevodovky
  24. Ing. Ján Šefčík: Riadenie modelu Ball&Beam




Zadania semestrálnych projektov v minulosti

Projekty 2014


Projekty 2013


Projekty 2012