Operácie

Feritové pamäte

Z SensorWiki

Anglicky: Magnetic core memory, Ferrite core memory

Linky

Prvý počítač, ktorý používal feritové pamäte (core memory) bol počítač Whirlwind na MIT. Jendým z hlavných objaviteľov tejto myšlienky bol Jay Forrester. Do počítača Whirlwind nainštalovali túto pamäť v lete 1953. Mala dve veľké výhody: (1) vyššiu spoľahlivosť a tým aj zníženie času údržby počítača a (2) rýchlejší prístupový čas (core access time is 9 us; tube access time is approximately 25 us) a teda celkové zrýchlenie počítača.

Viete ako sa to vyrábalo? Robili to napr. v IBM ženy ručne pod stereomikroskopmi (Edwin D. Reilly: Milestones in Computer Science and Information Technology).

Takto:

Vyroba vraj vysla 1 USD / 1 bit. Dnes stoji 1USD / 1MB.

Jadierka samotne vyrabali najprv podomacky na upravenom lise na aspirin, potom sa vyrabali takto: http://ed-thelen.org/comp-hist/TheCompMusRep/TCMR-V07.html#Core

Zaujimave je, ze ferity s pravouhlou hystereznou sluckou objavili Nemci cez druhu svetovu vojnu. Vzorky materialu sa dostali do USA a tam niekoho napadlo, ze by sa to dalo pouzit v pocitacoch (A History of Modern Computing By Paul E. Ceruzzi).

Prve pocitace, kde sa pouzili boli znamy Eniac a Whirlwind. Potom sa este chvilu pouzivali ako "cache" pre diernostitkove pamate  :)

Prečítaním informácie z pamäti došlo zároveň k jej vymazaniu, takže elektronické obvody museli zabezpečiť aj jej opätovný spätný zápis. Tým sa celé zapojenie dosť komplikovalo. Výhodou však bolo, že informácia ostala zapísaná aj po vypnutí prúdu. Zopar perliciek na zaver:

Stare obrazky http://ed-thelen.org/comp-hist/TheCompMusRep/TCMR-V13-P13.jpg

137 strankovy manual k rozsirujucemu modulu feritovej pamate k pocitacu PDP-6: http://www.bitsavers.org/pdf/dec/pdp6/DEC-06-H1BA_164core_Dec67.pdf


Vytiahnuté z pivnice

(kliknutím sa obr. zväčší)

Typ 1 (64 bit)

Ferit1-CelaDoska.jpgFerit1-Detail.jpgFerit1-Element.jpg

Tento typ je na doske PS s rozmermi 250 x 125 mm. Doska obsahuje 4 x 16 elementov. Priemer jadierka 10 mm.


Typ 2 (256 bit)

Ferit2-CelaDoska.jpgFerit2-Detail.jpg

Tento typ je na doske s rozmermi 96 x 96 mm. Doska obsahuje 16 x 16 elementov. Priemer jadierka 2,5 mm.


Typ 3 (4 x 4096 bit)

Ferit3-CelaDoska.jpgFerit3-Detail.jpgFerit3-Element.jpg

Tento typ je na doske s rozmermi 165 x 180 mm. Na nej sú štyri poschodia 149 x 149 mm. Každé poschodie obsahuje 4 sektory s 32 x 32 elementov. Priemer jadierka 1 mm.


Typ 4 (16 kbit)

Ferit4-CelaDoska.jpgFerit4-Detail.jpg

Tento typ je na doske s rozmermi 150 x 150 mm. Doska obsahuje obsahuje 4 sektory, každý s 64 x 64 elementmi. Priemer jadierka 0,5 mm.



Fun:

Citát na záver:

... forty thousand bit capacity would be sufficient, provided there was a sufficiently large serial mechanical memory to back it, i.e., tape, drums and later discs... (Von Neumann)