Operácie

Dokovacia stanica

Z SensorWiki

Autori: Andrej Mondočko
Študijný odbor: Aplikovaná Informatika 3. Bc. (2018)

Opis projektu

Cieľom projektu bolo vytvoriť funkčnú dokovaciu stanicu pre telefón s určitými parametrami. Tento projekt som si zvolil kvôli tomu, že už dlhšie som rozmýšľal ako mám položený telefón počas nabíjania na okne, odkiaľ sa zošmykoval, nedali sa z neho vyčítať žiadne informácie a bolo to veľmi nepraktické Pri kreslení tohto produktu som si ho rozdelil na 3 časti:

  1. Podstava, ktorá drží telefón aby sa neprevrátil
  2. Opierka pre telefón
  3. Podpera pre opierku

Celý projekt je tvorený iba 3d tlačou, pričom pôvodne malo ísť o jeden celý kus, no nakoniec kvôli chybe v tlači bolo nutné všetky vyššie spomenuté komponenty vytlačiť zvlášť a zlepiť dokopy.Projekt bol tvorený v prostredí SketchUp ktorý mi prišiel ako jednoduchá voľba, pretože práca v ňom je jednoduchá a je skôr zameraná na estetický vzhľad daného produktu, zároveň aj keď je platený je možnosť 30 dňovej trial verzie, pričom som nebol nútený platiť za tento nástroj. Jednotlivé časti projektu:

  1. Bolo nutné zvoliť si tvar a veľkosť podstavy vzhľadom na jednotlivý telefón, v spodnej časti som si spravil výrez, do ktorého sa vsunie kábel pre napájanie.
  2. Opierka, pričom som musel zmerať telefón a podľa toho vymodelovať opierku, kde bolo potrebné spraviť držiak kde bude telefón a zároveň sa doň vsunie kábel s postrannými držiakmi, pre ochranu proti zošmyknutiu do strany
  3. Podpera, aby som odstránil šancu na zlomenie podpery, ktorá mala byť z jedného kusu no nakoniec to bolo lepené.

Popis riešenia

Ako prvé som začal modelovať podstavu zvolil som rozmery 14,5cm x 8cm, čo my prišlo primerane veľké vzhľadom na veľkosť telefónu s hrúbkou 1cm, pôvodne mala byť hrúbka menšia a to 0,5cm no kvôli výrezu pre napájací kábel s polomerom 0,5cm to nebolo možné a túto hrúbku som zväčšil. Nakoniec som len zaoblil hrany, aby to nebolo príliš hranaté.

Ďaľej som modeloval opierku pre telefón s rozmermy 6,8x10cm čo mi prišlo dostatočné k veľkosti telefónu a zároveň som nechcel zbytočne plytvať materiálom. Pri celom modeli som sa snažil aby to bolo jednoduché, aby som nedával dôraz na príliš veľa detailov, ktoré by sa aj tak nakoniec stratili ale zároveň aby to vyzeralo dobre. Ďalej bolo potrebné kvôli bezpečnosti telefónu pridať postranné zábrany, aby telefón držal na mieste, ich vzialenosť je daná podľa šírky telefónu, v mojom prípade 6,8cm s rozdielom oproti telefónu 1mm na každen strane

Nakoniec som už len doplnil už spomínanú podperu, aby som zaručil že sa výrobok neporuší, je to jednoduchý kváder s výrezom uprostred, čo je len taká dizajnová vsuvka. Toto je výsledok Modelovania:

Mondy1.gif

Preto som sa objednal na tlač a toto je fotka z nej:

Mondy2.jpg

No, Bohužial tlač sa nezdarila a toto bol výsledok:

Mondy3.jpg

Preto som sa rozhodol zrezať model podla jednej roviny a vytlačiť zvyšné komponenty zvlášť, keďže podstava bola neporušená a neskôr ich zlepiť.


Výsledok

Po zlepení som dostal takýto výsledok:

Mondy4.jpg

Dokovacia stanica počas nabíjania:

Mondy5.jpg

Pokial vás môj nápad zaujal, môžte si ho sťiahnuť tu. Médiá:DokovaciaStanica.stl