Operácie

Dekoračné svietidlo

Z SensorWiki

Autor: Tomáš Kováčik
Študijný odbor: Aplikovaná informatika 3. Bc. (2018)

Obsah Stránky

Opis projektu

Čo? Dekoračné svietidlo, ktoré svieti pomocou RGB pásika na vygravírované plexisklo.

Prečo? Potrebujem lampu do izby na internáte, a lampy tvoriace 3D efekt ma zaujali.

Využité technológie?

 • Laserový vyrezávač
 • RGB led pásik a RGB kontrolér

Analýza

V tejto časti popíšeme ako sme daný problém riešili. Uvedieme sem aj všetky potrebné technické údaje.

 • Kúpa RGB kontroléra pre RGB LED pásik
 • Kúpa RGB LED pásika ( 3 dielce - 15cm )
 • Namerať RGB kontrolér, aby sme vedeli koľko nám treba priestoru v krabičke (d x š x v : 57 x 35 x 22 mm)
 • Namerať šírku RGB LED pásika, na šírku komory držiacej plexisklo ( 1 cm )
 • Návrh vygravírovaného plexiskla, aby sme ho mohli dať do výroby a zistili tak šírku plexiskla ( plexisklo = 5 mm )
 • Návrh samotného obalu lampy ( treba prihliadať na offset lasera 0,4 mm )
 • Kúpa zdroja pre RGB kontrolér ( 12 voltový zdroj )
 • Vyrezanie obalu lampy
 • Poskladanie obalu lampy a vloženie komponentov do jej vnútra

Popis riešenia

Kúpa RGB kontroléra pre RGB LED pásik

Kedže som vedel že potrebujem RGB kontrolér, skočil som do obchodu z elektronikou, a tam som ho našiel. Kupoval som ho v Starej Ľubovni ( cena 10,97 € ), ale dá sa dohladať aj na internete. Konkrétne som použil RGB kontrolér z ovládačom, ktorý má 44 tlačidiel, na internete sa dá vyhladať ako RGB kontrolér IR 44, ale dá sa kúpiť napríklad aj tu -> RGB Kontrolér

Ukážka RGB Kontroléra

Kúpa RGB LED pásika

LED pásik som kúpil tiež v Starej Ľubovni, kúpil som 15 cm, to sú tri dieliky. Výhoda LED pásikov je v tom , že ich môžte odstrihnúť na takú dĺžku, akú potrebujete. Ja som ho kupoval v obchode, na internete ale viete väčšinou kúpiť iba celý 5 metrový kotúč. Cena môjho 15 cm RGB LED pásika bola približne 1,90 €.

Ukážka RGB LED pásika

Nameranie rozmerov

Rozmery RGB kontroléra, ktorý som použil ja, sú 57 x 35 x 22 mm, RGB LED pásik má dĺžku 15 cm a šírku 1 cm. Rozmery plexiskla sme preto navrhli na šírku 14,5 cm a hrúbku 5 mm. o tom už bližšie v dalšej podkapitole.

Návrh plexiskla

Prvotný nápad bol spraviť lampu s autom. Prvý návrh bol teda Volkswagen Golf 2. Na internete som dohľadal obrázok, ktorý sa mi páčil, dal som ho vektorizovať a upravil som ho podľa seba. Obrázok , ktorý som upravoval môžete vidieť na obrázku.

Ukážka obrázka VW Golf Mk 2

Neskôr ma ale napadlo, že keď sa dá plexisklo vyberať, tak môžem urobiť viac vzorov pre túto lampu. Preto som navrhol ešte Hviezdu smrti zo Star Wars, a jeden obrázok na 3D efekt.

Ukážka hviezdy smrtiUkážka 3D Lampy

Návrh samotného obalu lampy

Už sme vedeli všetky potrebné rozmery na návrh skrinky. Keďže plexisklo bolo široké 15 cm, rozhodol som sa že skrinka bude mať na dĺžku minimálne 17 cm z vnútornej strany. Na šírku má kontrolér 35 mm, LED pásik 10 mm , a samotný držiak plexiskla a LED pásika z dvoch preglejok, ktoré majú šírku 3,8 mm. Preto som sa rozhodol tam nehať ešte rezervu , a navrhol som to na približne 60 mm z vnútornej strany. Výška kontroléra je 22 mm, preto bude vnútorná výška 25 mm. Ako som už písal , hrúbka preglejky, z ktorej budeme vyrezávať je 3,80 mm. Myslel som že skrinka bude moc tenká pri použití jednej vrstvy preglejky, preto som to navrhol na dvojstennú konštrukciu. Pri navrhovaní zubov sme teda ich výšku docielili spojením 2 hrúbok preglejky = 7,60 mm. Rez laseru je široký 0,4 mm , preto sú predné zuby navrhnuté na 10,4 mm zub a 9,60 mm diera , aby nádherne do seba zapadli. Bočné zuby sú navrhnuté na 9 mm zub a 8,2 mm diera, a bočné predné zuby sú navrhnuté na 10,2 mm zub a 9,4 mm diera. Ak by ste chceli len jedno stennú krabičku, treba nastavit výšku zubov vonkajšieho obalu na 3,80 mm, poprípade na takú hodnotu, z akej preglejky budete vyrezávat. Samotný návrh je uverejnený v nasledujúcich súboroch a ukázaný na obrázkoch. Vrchná strana + držiak plexiskla Predná a bočná strana

Vrchná strana + držiak plexiskla Predná a bočná strana

Kúpa zdroja pre RGB kontrolér

Zdroj pre RGB kontrolér treba 12 voltový. 12v zdroj sa dá kúpiť skoro vo všetkých obchodoch s elektronickými súčiastkami, poprípade ak je pán fajnšmeker, môže si kúpiť len trafo a zdroj si sám vyrobiť. Ja som však našiel 12v zdroj doma v skrini, keďže som robil s elektronikou už na strednej škole.

Vyrezanie obalu lampy a plexiskla

Obal lampy ako aj plexisklo sme rezali na laser cutteri. Tento proces vidno na nasledujúcej fotke a krátkom videu z rezania plexiskla.

Ukážka rezania krabice na lampu

Poskladanie obalu lampy

Lampu som začal skladať hneď po jej vyrezaní. Navrhol som zuby tak , aby presne do seba zapadli, nastal však problém že až tak ľahko do seba nešli, preto som ich musel do seba vtĺkať kladivom. Preto by možno bolo dobré nechať rezervu 0,1 mm medzi zubmi. Mal som v pláne to aj do kopy zliepať, aby to držalo , ale keď som to začal stĺkať tak som zistil, že je to dostatočne pevné a drží to spolu. Trvalo mi to približne 2,5 hodiny.


Výsledok

Na nasledujúcich obrázkoch môžete vidieť ako vyzerajú jednotlivé plexisklá v lampe. Z výsledkom som nadmieru spokojný a nečakal som, že výsledok bude až tak dobrý. Posúdte sami.

3D IllusionVW Golf Mark 2Death Star

Na nasledujúcich linkoch nájdete videá ako svietia tieto lampy v móde Fade 7 (mení 7 farieb).


Podobné projekty: