Lentilky sú obvykle čokoládové alebo ovocné cukríky v tvare šošovky (franc. lentille, angl. lentil) s rôznofarebnoou cukrovou krustou na povrchu.
V Česku ich vyrábala firma Sfinx Holešov už od roku 1907 (konkurenčné M&M's sa vyrábajú až od r. 1941). Unikátny výrobný proces českých lentiliek trvá viac ako
osem hodín. Firma Sfinx sa v roku 1992 stala súčasťou koncernu Nestlé, čo
žiaľ znamenalo aj koniec Lentiliek, pretože od apríla 2021 prevzala výrobu továreň v Hamburgu a to jednak z ekologických dôvodov, ako aj z dôvodu „harmonizácie“
(= zjednotenie receptúry) so značkou Smarties.
Na toto cvičenie si musíte zaobstarať niektoré z týchto cukríkov:
Sníma celý rozsah farieb o ktorých dáva informáciu vo forme RGB (Red/Green/Blue) komponentov.
Sníma spektrum okolitého osvetlenia s citlivosťou až 44uW/cm2 na lsb.
Generuje 24 bitové farby pomocou vstavaného RGB LED.
Možnosť pripojenia priamo na skúšobnú dosku alebo pomocou predlžovacích káblov.
Na detekciu a generovanie farby využíva sériovú komunikáciu cez jeden pin.
Detekcia a generovanie farieb je riadené pomocou vstavaného mikrokontrolera.
Disponuje vstavanou EEPROM pamäťou pre uloženie snímaných informácií a generačných programov.
Autorun funkcia umožňuje spustenie vopred určeného programu iba použitím napájania.
Princíp činnosti
ColorPAL používa RGB LED na osvetlenie meranej farby (jedna farba naraz), spolu so široko spektrovým prevodníkom svetlo-napätie na meranie odrazeného svetla. Podľa množstva svetla ktoré sa odráža od meranej farby pri osvetlení od červenej, zelenej a modrej LED diódy je možné určiť farbu vzorky. ColorPAL používa sveteľný senzor TAOS typu TSL13T, ktorý má krivku spektrálnej citlivosťi nasledovný:
Prevodník je kombináciou fotodiódy a transimpedančného zosilňovača v jednom integrovanom obvode. Aktívna plocha fotodiódy je 0.5 mm x 0.5 mm a senzor vníma žiarenie s vlnovou dĺžkou v rozsahu od 320 nm do 1050 nm.Výstupné napätie sa mení lineárne s intenzitou dopadajúceho žiarenia.
Obr. 2: Funkčná schéma zapojenie prevodníka
Obr. 3: Pohľad z hora prevodníka
Výstupom snímača je napätie, úmerné celého žiarenia ktoré detekuje a ktoré sú potom merané podľa hore uvedenej krivky spektrálnej citlivosti. Keď predmet je osvetlený iba červenou LED, tak snímač bude reagovať s napätím úmerným červenej zložky z farby predmetu a podobne s modrou a zelenou. Snímač a RGB LED diódy sú umiestnené vedľa seba v jednej plastickej trubice.
Color sensor
Ak chceme aj zobrazenie na displeji, pozri LCD displej
Senzorov na snímanie farieb je viacero, my sa budeme zaoberať snímačom ColorPAL.
2. Po nahratí rozbaľte ColorPAL-master.zip a vyberte folder ColorPAL (bez prípony '-master'). Presu+nte ho do adresára
C:\Users\USername\Documents\Arduino\libraries
3. Reštartujte Arduino IDE a knižnica by mala byť pridaná.
Demo program:
#include<ColorPAL.h> /* Kniznica pre pracu so senzorom */#define SW1 6 /* Ak chceme meranie ovladat tlacitkom */#define LED1 13 /* LEDka na doske */ColorPALsensor;/* Vytvori instanciu senzora */intred;/* Premenne na jednotlive farby */intgrn;intblu;charbuffer[20];/* Docasny buffer na textovy retazec */voidsetup(){pinMode(SW1,INPUT_PULLUP);pinMode(LED1,OUTPUT);sensor.attachPAL(10);/* Senzor je pripojeny na D10 */Serial.begin(9600);/* Rychlost seriovej linky 9600Bd */}voidloop(){red=sensor.redPAL();// Reads sensors and returns red valuegrn=sensor.greenPAL();// Reads sensors and returns green valueblu=sensor.bluePAL();// Reads sensors and returns blue valuebuffer[19]='\0';buffer[18]='\0';// Tu si pripravime retazec na odvysielanie // v tvare R0000 G0000 B0000 <CR>sprintf(buffer,"R%4.4d G%4.4d B%4.4d\015",red,grn,blu);Serial.println(buffer);// A tu ho odvysielame delay(100);// 10 merani za sekundu nam staci}
Ak bude všetko v poriadku, program začne merať farby a posielať na sériový port (9600 Bd) podobné data:
Vyššieuvedený program by mal fungovať (žiaľ nie vždy celkom spoľahlivo) aj s originálnym programom Philippa Pilgrima (Parallax)
na rozpoznávanie farieb TCS3200_ColorPAL_match.exe.
Senzor používa 3 piny: regulované +5V napájanie, zem a sériový dátový pin s otvoreným kolektorom. Pri práci sme snímač napojili na skúšobnú dosku podľa Obr. 2. Museli sme dávať pozor, aby bol jumper vhodne nastavený, na Vdd a nie na Vin.
Obr. 4: Schéma zapojenia snímača ColorPAL
Programovanie
Komunikácia s ColorPAL-om je realizovaná cez sériovú linku, prijímanie a odosielanie medzi 2400 a 7200 baudom. ColorPAL má v sebe zabudovaný pullup rezistor, preto nie je potrebné používať externý. Pretože používa open-drain protokol, pin ktorý sa používa na komunikáciu s ColorPAL-om by mal byť vždy nastavený ako vstupný, okrem prípadu keď je v stave 0. Pri inicializovaní snímača musíme čakať aby ColorPAL dal tento pin do jednotky predtým než začneme posielať príkazy.
Snímač môže pracovať v rôznych režimoch:
Priamy režim: príkazy sú prijímané a vykonávané ihneď
Bufferovací režim: príkazy sú prijímané a uložené do buffera pre použitie v budúcnosti
Vykonávací režim: príkazy, ktoré sú uložené do EEPROM pamäte, sa vykonajú
Snímač vieme resetovať tromi rôznymi spôsobmi:
Powerup: pri prvom zapnutí ColorPAL začne vykonávať príkazy, ktoré sú uložené vo vnútornej pamäti EEPROM na adrese 00. Pri novom, ešte neprogramovanom snímači tento program prejde do priameho módu.
Short Break: 7 milisekundová logická 0 resetuje snímač a začne sa vykonávať Powerup.
Long Break: 80< milisekundová logická 0 resetuje snímač a vstúpi do Priameho módu.