Meranie krátkych intervalov
Zo stránky SensorWiki
Autori: | Ján Mrkvička, Jozef Kuleha | |
Študijný odbor: | Aplikovaná mechatronika | 2. Ing. (2013) |
Zadanie
C. Meranie krátkych intervalov.
Na doske Acrob s LCD displejom treba merať čas medzi dvoma udalosťami, ktoré bude predstavovať zopnutie snímačov QTI. Príkladom aplikácie môže byť meranie doby voľného pádu alebo doba kyvu kyvadla. Synchronizácia (štart) merania tlačidlom. K zapojeniu treba vypracovať dokumentáciu, popis programu, schému zapojenia displeja a riadiacej jednotky.
Literatúra:
Analýza použitých komponentov
Display
Vlastnosti:
2x8 LCD Displej bez podsvietenia
4 Tlačítka
Trimer na zmenu kontrastu
Technické parametre:
Napájanie: 5 V @ 15 mA
Pripojenie: 4-Bit parallel interface (Hitachi HD44780 compatible)
Rozmery: 60 x 50 x 20 mm
Pracovná teplota: 0 až +70 °C
Schéma zapojenia:
Popis riešenia
Sem opíšete ako konkrétne ste problém vyriešili. Začnite popisom pripojenia k procesoru (nezabudnite na schému zapojenia!) a zdôraznite ktoré jeho periférie ste pritom využili.
Pozn.: Názov obrázku musí byť jedinečný, uvedomte si, že Obr1.jpg už pred vami skúsilo nahrať už aspoň 10 študentov.
Algoritmus a program
Uveďte stručný popis algoritmu, v akom jazyku a verzii vývojového prostredia ste ho vytvorili. Je vhodné nakresliť aspoň hrubú štruktúru programu napríklad vo forme vývojového diagramu. Rozsiahly program pre lepšiu prehľadnosť rozdeľte do viacerých súborov.
Vyberte podstatné časti zdrojového kódu, použite na to prostredie source:
Nezabudnite však nahrať aj kompletné zdrojové kódy vášho programu!
Zdrojový kód: serial.h a main.c
Overenie
Na doske Acrob s LCD displejom sme mali merať čas medzi dvoma snímačmi, ktoré budú merať časový okamih od prechodu objektu cez prvý snímač (t1) až po prechod objektu cez druhý snímač (t2). Ako štartovacie resp. reštartovacie tlačidlo sme si zvolili posledné štvrté tlačidlo. Po nahratí programu sa nám na LCD displaji objaví text “Meranie intervalov”. Kedže tento text je príliš dlhý , aby sa zmestil do jedného riadku , pomocou cyklu FOR sme nastavili pohyblivý text, ktorý sa nám bude na displeji rotovať.
Po zatlačení už spomínaného tlačidla sa nám displeji zobrazí text “Restart” a s malým oneskorením na to text “T:”.
Následné meranie začína po prechode objektu pred snímačom sa spúšťa časovač Meranie končí po prechode objektu pred snímačom a následne je nameraný čas zobrazený na displeji. Časový okamih je v milisekundách (ms).