Komunikácia a micro:bit 2023
Zo stránky SensorWiki
Ovládač pre Windows
Terminály v browseri, fungujú len v Chrome alebo Edge s využitím WebSerial API (https://github.com/svendahlstrand/web-serial-api):
- Web Serial Plotter https://sekigon-gonnoc.github.io/web-serial-plotter/ na kreslenie grafov
- Web Serial Terminal https://serial.capuf.in/ textový terminál na kontrolu
Sériová linka
Teória a podrobnejšie informácie o sériovej linke: RS-232.
Programovanie komunikácie v micro:bite je pomerne jednoduché pomocou blokov z knižnice Serial. Vyskúšajte:
Dáta vieme posielať cez USB rozhranie, ktorým je micro:bit pripojený k počítaču. Okrem toho, že micro:bit sa tvári
ako USB disk pripojený k počítaču a je cez toto rozhranie aj napájaný, vieme vytvoriť virtuálny sériový port, ktorý
sa potom objaví aj v Správcovi zariadení - budeme ho potrebovať, aby sme zistili, aké číslo portu priradil operačný
systém:
Programovanie micro:bitu potom spočíva vo volaní blokov z knižnice Serial.
Úloha 1: Obojstranná sériová komunikácia
Zobrazte v programe Web Serial Plotter všetky tri osi akcelerometra a pridajte aj reakciu na aspo+n jeden príkaz odvysielaný z PC (napríklad po prijatí textu 'Ahoj' sa na displeji na 3 sekundy objaví nejaký obrázok). Počas vysielania by malo byť na displeji tiež niečo aktívne zobrazené, aby sme videli, že vysielanie prebieha.
Postup:
- vytvorte program v prostredí makecode:
- program má pomocou príkazov Serial_Write_Line poslať do PC tri reťazec v nasledovnom tvare: "accX:217,accY:1023,accz:-25\n" na konci má byť nový riadok (musíme použiť príkaz Serial_Write_Line a nie Serial_Write_String).
- program preneste do micro:bitu
- spustite Web Serial Plotter, nastavte komunikačné parametre 9600,n,8,1 a stlačte Connect - v terminálovom okne by ste mali vidieť
grafy prijímaných dát.
Bezdrôtový prenos
Bezdrôtový prenos medzi dvoma micro:bitmi je realizovaný pomocou špeciálneho firemného protokolu, ktorý sa však pomocou blokov v knižnici Radio realizuje veľmi jednoducho. Najprv treba nastaviť číslo skupiny v ktorej bude modul komunikovať, číslo 1 je na cvičení vyhradené pre učiteľa, ostatní použijú pridelené číslo.
Potom používame dve funkcie: radio_send_number, ktorá na danom kanáli odvysiela príslušné číslo z argumentu a on_radio_received, ktorá vyvolá príslušnú akciu vždy, keď je prijatý rádiový paket. Výsledok príjmu máte k dispozícii v premennej.
Pri použití komunikácie v simulátore sa objaví druhý modul, ktorý je však naprogramovaný rovnako ako prvý. Vyskúšajte vyššie uvedený program. Jeho funkcia spočíva vo výmene hodôt zrýchlenia v osi x medzi dvoma microbitmi, pričom pohyb prvého sa zobrazuje ako stĺpcový graf na druhom a naopak. Zároveň sa údaje zobrazujú aj graficky v simulátore.
Úloha 2: Skúška komunikácie
Spoločne so susedom si vyskúšajte vyššie uvedený program a potom ho modifikujte nasledovne: po stlačení tlačidla A sa u suseda objaví na displeji veselý smajlík,
pri stlačení B smutný smajlík.
Úloha 3: Schôdzka naslepo.
Zistite, ktorý spolužiak má rovnaké číslo ako vy. Naprogramujte micro:bit, aby na pridelenom kanáli vysielal vaše meno (alebo nick), a zároveň na tom istom kanáli počúvajte, či niekto nevysiela svoje meno. Zobrazte si prijatý reťazec a vyplňte správne dvojicu vysielač / prijímač. Za správne spárovanie získate 2 body. Ak si myslíte, že váš program je správny a chyba je len v protistrane, potom môžete využiť služby verejného majáku na kanáli č. 1. Ten vysiela nepretržite a tak zistíte, či vám program funguje.
Namiesto funkcie radio_send_number použite blok radio_send_string.
Neoprávnené vysielanie na cudzom kanáli, obzvlášť na č. 1, bude potrestané odpočítaním 10 bodov!!!
Ďalšie informácie:
- o programovaní a prístupu k sériovej linke v C++ programoch pre Windows: http://senzor.robotika.sk/ap/blok3.php