Operácie

MIPS Projekt: Rozdiel medzi revíziami

Zo stránky SensorWiki

Balogh (diskusia | príspevky)
Balogh (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Riadok 6: Riadok 6:
* Video, malo by obsahovať aj nejaký komentár, kde bude opisovať čo vidíme, čo sa deje a prečo sa to tam deje. Malo by zdokumentovať všetky funkcie, ktoré ste naprogramovali.
* Video, malo by obsahovať aj nejaký komentár, kde bude opisovať čo vidíme, čo sa deje a prečo sa to tam deje. Malo by zdokumentovať všetky funkcie, ktoré ste naprogramovali.


{{cbox|text='''Upozornenie:''' programy vyprcujete v avr-gcc, nie v Arduino IDE prostredí. Takisto nie je dovolené používať žiadne cudzie knižnice s výnimkou štandartných a tých, ktoré sme používali na cvičeniach.}}


== Zadania semestrálnych projektov na rok 2022 ==
 
== Zadania semestrálnych projektov na rok 2023 ==


<FONT Color="red" Size="+1">
<FONT Color="red" Size="+1">
Riadok 13: Riadok 15:
* Ak máte vlastný nápad, napríklad si chcete k svojej Arduino doske niečo pripojiť, naprogramovať, ozvite sa, dohoda je možná.
* Ak máte vlastný nápad, napríklad si chcete k svojej Arduino doske niečo pripojiť, naprogramovať, ozvite sa, dohoda je možná.
</FONT>
</FONT>
Tento týždeň je určený pre tých, ktorí si svoj projekt chcú vymyslieť, budúci týždeň budem zapisovať tie projekty, ktoré sú
vypísané v zozname.


Mnoho projektových tipov napr. tu https://www.engineersgarage.com/avr-microcontroller/page/2/
Mnoho projektových tipov napr. tu https://www.engineersgarage.com/avr-microcontroller/page/2/
Riadok 54: Riadok 53:




== Pridelené projekty 2023 ==


 
<ol>
 
</ol>


<!-- nove pridavaj uz sem, lebo cislovanie -->
<!-- nove pridavaj uz sem, lebo cislovanie -->

Verzia z 07:48, 4. máj 2023

Cieľom semestrálneho projektu je ukázať, že ste sa na našom predmete skutočne niečo naučili a že ste schopní samostatne vyriešiť a naprogramovať jednoduchšiu úlohu s mikropočítačom.

Do termínu skúšky treba riešenie predviesť a potom odovzať do Classroomu:

  • Stručný opis riešenia, akýsi návod na použitie, čo ste vlastne spravili a ako to funguje.
  • Zdrojový kód (prípadne aj použité knižnice ak sú iné ako štandartne použité lcd.h, uart.h a i2c.h) aj s bohatými vlastnými komentármi
  • Video, malo by obsahovať aj nejaký komentár, kde bude opisovať čo vidíme, čo sa deje a prečo sa to tam deje. Malo by zdokumentovať všetky funkcie, ktoré ste naprogramovali.
Upozornenie: programy vyprcujete v avr-gcc, nie v Arduino IDE prostredí. Takisto nie je dovolené používať žiadne cudzie knižnice s výnimkou štandartných a tých, ktoré sme používali na cvičeniach.


Zadania semestrálnych projektov na rok 2023

Vlastné:

  • Ak máte vlastný nápad, napríklad si chcete k svojej Arduino doske niečo pripojiť, naprogramovať, ozvite sa, dohoda je možná.

Mnoho projektových tipov napr. tu https://www.engineersgarage.com/avr-microcontroller/page/2/

Voľné projekty

  1. Hra - na displeji sa zobrazí časový interval (napr. 10s), dvaja hráči musia trafiť tento interval čo najpresnejšie stlačením tlačidla bez toho aby išli cez. Odštartuje ich rozsvecovanie 3 lediek ako semafor pri formulách.
  2. Piškvorky (Tic-Tac-Toe) na 8x8 maticovom displeji
  3. Kalkulačka v pevnej rádovej číarke. +-XXX.xx. Dekadické čísla budú zadávané cez terminál (program odchytí, číslo, vypíše, odchytí znamienko: +,-,*,/,= druhé číslo a vypíše výsledok)
  4. Generátor signálov: obdlžnik, trojuholník, sinus. Parametre amplituda, frekvencia, posunutie, .. a vykresliť na plotter. Ak je to zložite, možno rozdeliť na časti.
  5. Cez sériovú linku pracujte s i2c EEPROM - výpis celého obsahu v DEC/HEx/BIn, výpis konkrétnej adresy a modifikácia obsahu s verifikáciou
  6. Ovládanie RGB LED cez Processing pomocou troch posuvníkov (príklad na posuvník je tu).
  7. Tester Arduina (ovládanie cez terminál, príkazy In - stav na pine n, I* stav na vsetkych, Ln - Low na pin n, Hn - high na pin n, ? - help...)
  8. Integrátor. Potenciometer zadá veľkosť vstupu integrátora. Vytvorí sa zdroj reálneho času, prírastku času, napr. 5ms. A s nastavenou integračnou časovou konštantou sa bude meniť v reálnom čase, výstup, ktorý sa bude zobrazovať na serial, plot.
  9. Jednoduchý P regulátor. (Nepotrebuje periódu vzorkovania). Bude daná rýchlosťou merania napätia na potenciometre. Keďže je daný 10b prevodník, je daný aj rozsah w (želaná hodnota), y (meraná hodnota) a e (regulačná odchýlka). E sa prenásobí zosilnením, napr. pevná rádová čiarka a pošle sa von na PWM výstup napr. 8b. Treba len vhodne nastaviť periódu opakovania. Opäť možno zobrazovať na serial plot. meranú hodnotu a tomu odpovedajúce plnenie ako funkcia w., atď.
  10. Joystick s dvoma analógovými vstupmi a jedným digitálnym - buď si vymyslíte vlastné využitie, alebo ním budete ovládať guličku na maticovom displeji 8x8
  11. Maticová klávesnica 4x4 - treba napísať rutiny pre načítanie hodnoty z maticovej klávesnice, vrátane detekcie stlačenia dvoch kláves súčasne. Predvedenie funkcie si vymyslite.
  12. Segmentový display TM1637 - napíšte rutiny na zobrazenie čísla a času na tomto displeji. Predvedenie funkcie si vymyslite, napr. stopky a pod.
  13. Hodinový modul DS1302 - napíšte rutiny na nastavenie a prečítanie aktuálneho času a dátumu. Predvedenie si vymyslite, napr. zobrazenie aktuálneho času na LCD displeji.
  14. PCF8574 expander I2C zbernice - napíšte rutiny na zápis a prečítanie jednotlivých bitov obvodu. Predvedenie si vymyslite, napr. pripojte na výstupy 8 LED diód a vytvorte nejakú jednoduchú animáciu.
  15. Rotačný enkóder - vytvorte program pre zadávanie hodnoty nejakej veličiny na LCD displeji pomocou tohoto enkodéra. Jednoduché menu, výber hodnoty a zadávanie číselnej veličiny so zmenou nahor/nadol a potvrdenie stlačením.
  16. Riadenie krokového motorčeka
  17. Infračervené ovládanie - k danému ovládaču identifikujte kódy jednotlivých tlačidiel a demonštrujte správnu funkciu. V tomto zadaní je povolené využitie knižnice <Infrared.h>
  18. Hlukomer - naprogramujte zariadenie na meranie úrovne hluku so zobrazením na LCD displej. Zobrazenie v dB.
  19. Senzor farieb - naprogramujte senzor na rozpoznávanie jednotlivých farieb, zobrazenie na LCD displej.
  20. Tester logických obvodov 7400 a 7493. Diagnostický report cez sériové rozhranie
  21. Snímač teploty TMP36 - pre vyššiu presnosť merania pracujte s internou 1,1 V referenciou a hodnotu zobrazte na LCD displej


Pridelené projekty 2023


Pridelené projekty 2022

  1. Martin Drgala: Stopky - spustenie, aspoň jeden medzičas, nulovanie. 3x tlačítko + LCD displej
  2. Veronika Remeňová: Kuchynské minútky - nastavenie, spustenie, alarm. Tlačítko, potenciometer (nastavenie času) + LCD displej
  3. František Kapsz: Vizualizácia polohy potenciometra na displeji - vyfarbovanie polí na displeji (ako ovládač hlasitosti)
  4. Roderik Bako: Simon's Game 4x LED, 1x tlačítko, LCD displej na skore
  5. Mário Babinský: Hra - vyhýbanie sa prekážkam na LCD displeji, ovládanie jedným tlačidlom, hráč (auto) ide vpred a prepína jazdné pruhy (riadky displeja)
  6. Maté Tóth: Simulátor hollywood pyrotechnika - displej odrátava čas a študent má na výber dva káble ktoré môže "prestrihnúť" (odpojiť), náhodne sa zvolí jeden ktorý preruší časovať a jeden čo "vybuchne" bombu
  7. Dávid Červenka: Modifikovaný simulátor hollywood pyrotechnika - displej odrátava čas ako stĺpcový diagram a pípanei sa zrýchluje, pričom študent má na výber dva káble ktoré môže "prestrihnúť" (odpojiť), náhodne sa zvolí jeden ktorý preruší časovať a jeden čo "vybuchne" bombu
  8. Alexander Lazorík: Hudobný nástroj ovládaný cez klávesnicu, sériovou linkou posiela tóny a Arduino ich hrá. Zapamätá si melódiu a vie ju zopakovať
  9. Pavel Bucha: Ovládanie RGB LED cez Processing pomocou troch posuvníkov (príklad na posuvník je tu).
  10. Marek Porubský: Meranie teploty pomocou interného snímača procesora. (podľa AVR AppNote 122)
  11. Andrii Sikomas: Ultrazvukový senzor HC-SR04 a meranie vzdialenosti (parkovací senzor).
  12. Adam Sližka: LED ako senzor intenzity svetla
  13. Tomáš Truben: Servomotorček ako indikátor nejakej inej veličiny - ručičku a stupnicu vyrobíte sami.
  14. Jakub Červenka: Semafor s akustickou signalizáciou pre nevidiacich a slabozrakých (frekvencie vid: https://sk.wikipedia.org/wiki/Akustick%C3%BD_maj%C3%A1k)
  15. Sabina Ovčiariková: Binárne hodiny/stopky alebo počítadlo, rozsvietená LED-ky by ukazovali počet sekúnd/počet kliknutí tlačidla, mohlo by to byť sprevádzané pípnutím každých 10 stlačení alebo každú minútu.
  16. Oleksandr Shyp: Posúvanie bodky na 8x8 led displayi pomocou joysticku.
  17. Martin Vdovják: Digitálny alarm - treba zadať správnu sekvenciu tlačidiel, keď sa vloží správna sekvencia rozsvieti sa tlačidlo, nesprávna sekvencia zabzučí alarm (možno aj pridať možnosť vkladať nové kódy)
  18. Attila Hriňa: Hra na trénovanie hudobného sluchu - reproduktor zahrá 2 (náhodné) tóny a hráč musí povedať, či bol vyšší prvá alebo druhý (dve tlačidlá).
  19. Korytova, Taisiia: Svetelná križovatka s nočným režimom.
  20. Ákos Keszegh: Reaction Timer
  21. Marek Trúchly: Atmel2586 s MEMS akcelerometerom
  22. Oskar Bálint: Automatické otváranie dverí s PIR senzorom
  23. Adam Kašička: Model a signalizácia sekvenčnej prevodovky
  24. Ing. Ján Šefčík: Riadenie modelu Ball&Beam




Zadania semestrálnych projektov na rok 2021

Navrhujeme sem nejaké zadania, ktoré sa dajú riešiť aj doma, výsledkom bude video a zdrojový kód riešenia s krátkym opisom. Odovzdavanie cez Classroom podobne ako bezne zadania: video plus zdrojak. Video by mohlo byt komentovane, cize popri tom ako ukazujem, aj vysvetlujem co. Zdrojaky takisto musia obsahovat vela komentarov, pozor NIE tie co pisem ja do vzorovych programov!

Odovzdavanie bude do terminu skusky.


Archív projektov z predošlých rokov



Projekty 2014


Projekty 2013


Projekty 2012