Operácie

Zbernica I2C

Z SensorWiki

Zbernica I²C (Inter-Integrated Circuit, výslovnosť I-squared-C, prípadne I-two-C) je multi-master počítačová sériová zbernica, ktorú vyvinula v roku 1982 firma Philips (v súčasnosti NxP). Ako už názov naznačuje, jej primárnym účelom bolo zabezpečiť komunikáciu medzi periférnymi obvodmi pre spotrebnú elektroniku (zosilňovače, rozhlasové prijímače, televízory) v rámci dosky s plošnými spojmi. Okrem toho sa používa najmä na prepojovanie nízkorýchlostných periférií v počitačoch, vnorených (embedded) systémoch alebo mobilných zariadeniach. Postupne vzniklo niekoľko vylepšení, najmä s vyššou prenosovou rýchlosťou. Používanie bolo spočiatku licencované, ale od r. 2006 sa licenčné poplatky nevyžadujú (s výnimkou poplatku za pridelenie špecifickej adresy zariadenia). Zbernica bola úspešne akceptovaná priemyslom a kompatibilné periférne obvody vyrába niekoľko desiatok výrobcov, vrátane napr. Siemens AG (neskôr Infineon), NEC, Texas Instruments, STMicroelectronics, alebo Motorola (neskôr Freescale, v súčasnosti spojená s NXP). Z licenčných dôvodov si vytvorili niektorí výrobcovia vlastnú, kompatibilnú verziu, ale s iným názvom. Preto sa táto zbernica v procesoroch Atmel AVR nazýva TWI (Two Wire Interface - dvojvodičové rozhranie). V PC priemysle sa zasa udomácnila zjednodušená verzia pod názvom SMBus (Intel, 1995).

MIPS I2C.svg
Príklad zapojenia zbernice s jedným riadiacim mikropočítačom a troma perifériami - ADC, DAC a druhý mikropočítač - so zapojenými pull-up rezistormi Rp.


Charakteristika

Zbernica rozlišuje zariadenia typu master (začína a končí komunikáciu a generuje aj taktovací signál SCL) a slave (s ktorými master komunikuje). Zbernica je rozšírená v mnohých oblastiach, niekoľko príkladov, s ktorými sme už v minulosti na cvičeniach pracovali zahŕňa napr.:

  • Pamäť EEPROM určená na ukladanie konfiguračných parametrov, napr. Atmel M24C02
  • Rozhlasový FM tuner RDA5807SS s možnosťou digitálneho ladenia staníc a predvolieb
  • Radič 4-miestneho 7-segmentového displeja SAA1064
  • Snímač teploty a vlhkosti Sensirion SHT-11 (zároveň príklad nekompatibilnej implementácie zbernice)
  • Hodiny reálného času Phillips PCF 8583
  • Obvod A/D a D/A prevodníka Phillips PCF 8591 s ktorým budeme pracovať aj na cvičeniach.



Návod na cvičenie 🡆 EEPROM 24C02

Návod na cvičenie 🡆 Zbernica i2c: PCF8591‎‎ (modul YL-40)





Nemám modul YL-40

Nemám modul YL-40, čo mám robiť?

Možností je viac:

  • Ak ste si kupovali svoj MIPS Kit z Techfun.sk, tak ho dostanete na cvičení. Ak neprídete (z vážnych dôvodov), pošleme vám ho.
  • Ak ste si kupovali svoju vlastnú stavvebnicu, tak môžete použiť ľubovoľnú inú sučiastku, ktorá nájdete (môže to byť nejaký senzor, napr. akcelerometer, gyroskop, teplomer, ale aj obvod s hodinami reálneho času, alebo pamäť EEPROM, alebo LCD displej - proste čokoľvek s i2c)
  • Ak chcete, kľudne si nejakú z vyššieuvedených súčiastok dokúpte
  • Pripadne vam mozem nieco poslat postou
  • Ako posledna moznost pripada do uvahy simulator (napr. ten v TinkerCADe, alebo https://www.simulide.com/ alebo len ten co je v AVR studiu - napisete program a ak sa vam podari ho odkrokovat, odovzdate len ten.